Wiadomości

Grad medali dla wynalazków z UMK

2018-11-20

Podczas jubileuszowych 70. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze wynalazki innowatorów z UMK zdobyły 1 srebrny medal i 2 brązowe oraz wyróżnienie specjalne od Stowarzyszenia Wynalazców Tajwańskich. Sukcesem zakończył się również udział naszych naukowców w Targach „Inova-Croatia 2018" w Zagrzebiu.

Rozwiązania stworzone przez naukowców z UMK otrzymały następujące nagrody 70. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018”:

 

 

  • srebrny medal dla wynalazku „Sposób otrzymywania hybrydowych materiałów węglowych zawierających związki oligoheterocykliczne”, którego autorami są mgr Piotr Kamedulski, prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz z Wydziału Chemii UMK.
  • brązowy medal dla wynalazku "Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy", którego autorami są dr Maciej Gagat, dr hab. Dariusz Grzanka, prof. dr hab. Alina Grzanka z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy;
  • brązowy medal dla wynalazku „Preparat o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus i sposób wytwarzania preparatu o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus”, którego autorami są dr Daniel Załuski, dr Rafał Kuźniewski z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy;
  • wyróżnienie specjalne (dyplom) Stowarzyszenia Wynalazców Tajwańskich dla wynalazku "Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny", którego autorkami są dr hab. Grażyna Dąbrowska, mgr Zuzanna Znajewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK oraz dr hab. Ewa Olewnik-Kruszkowska i dr Grażyna Szczepańska z Wydziału Chemii UMK.

Targi iENA w Norymberdze są jedną z największych światowych imprez tego typu. Krajem partnerskim tegorocznej edycji był Iran, a impreza objęta była patronatem IFIA (International Federation of Inventors Asociation). Przez lata organizatorzy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co targi są miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata - w tym roku ekspozycję odwiedzili przedstawiciele biznesu z 40 państw. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 750 wynalazków z 28 krajów.

Na targach "Inova-Croatia 2018" w Zagrzebiu z kolei bank z nagrodami rozbił wynalazek pn. "Drukowany 3D egzoszkielet dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych", który otrzymał złoty medal, nagrodę "Best invention for special needs" oraz nagrodę specjalną delegacji Iranu. Twórcami rozwiązania są naukowcy z Collegium Medicum UMK (prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu) oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko, dr inż Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej).

O medale na tegorocznych 43. Targach "Inova-Croatia 2018"  rywalizowało ponad 800 wynalazków z przeszło 30 krajów świata. International Invention Show Inova Budi Uzor uważane są za trzecie najstarsze targi wynalazków o zasięgu globalnym. Ich tegoroczna lokalizacja w Zagreb Intenational Fair - jednym z 11 wiodących miejsc tego typu na świecie o ponad 100-letniej tradycji wystaw - spowodowała, że oprócz wynalazców, wizjonerów i naukowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli komercyjnych ośrodków badawczych z całego świata wystawę odwiedziło ponad 100 tys. widzów.