Wiadomości

Start UMK w arabskich debatach

2018-11-14

Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK została zakwalifikowana do udziału w 5. Międzynarodowych Mistrzostwach Debat Akademickich w Języku Arabskim. Organizatorem zawodów, które odbędą się w dniach 16-20 marca 2019 r. w stolicy Kataru Ad-Dausze, jest Katarskie Centrum Debat.

Naszą uczelnię będzie w Katarze reprezentować drużyna złożona z 4 studentów lingwistyki stosowanej: język francuski z językiem arabskim, których do udziału w mistrzostwach przygotuje mgr Sumaya al-Hawary, lektor natywna języka arabskiego. Od 11 do 16 listopada przejdzie ona szkolenie w Katarskim Centrum Debat, a z początkiem grudnia wytypuje z grupy zainteresowanych udziałem w wydarzeniu studentów czwórkę najlepszych, gotowych, by stanąć do rywalizacji z drużynami z całego świata.

Uczestnictwo w Mistrzostwach pozwoli studentom Wydziału Filologicznego UMK na pozyskanie nowych doświadczeń i umiejętności oraz nawiązanie kontaktów z młodymi przedstawicielami uczelni ze świata arabskiego i spoza niego, a Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK da możliwość zasygnalizowania obecności na międzynarodowym forum akademickich ośrodków arabistycznych.

Szczegółowe informacje na temat mistrzostw

Jak wskazuje pomysłodawca, Międzynarodowe Mistrzostwa Debat Akademickich w Języku Arabskim „uważane są za istotny element intelektualnej kreatywności, pobudzają studentów do podejmowania prób krytycznego myślenia, studiów i analiz, doskonalenia zdolności przywódczych i umiejętności językowych, z drugiej zaś strony przyczyniają się do odrodzenia języka arabskiego i podnoszenia stopnia znajomości arabszczyzny wśród uczestników debat pochodzących z różnych krajów, zarówno natywnych, jak i uczących się tego języka”.