[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Studencka rzeźba Długosza

2018-10-11

Pomnik wykonany przez studentów Pracowni Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK stanął przed gmachem Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce 4 października.

Pomnika Jana Długosza powstał z inicjatywy społeczności włocławskiego zespołu szkół. Wykonała go grupa młodych rzeźbiarzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Zofia Czerkiewicz, Paweł Drozd, Edyta Pukaluk, Bartłomiej Schmidt, Adrianna Sztandarska, Anna Świąć, Artur Wojta. Studenci pracowali pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza i dr. Macieja Wierzbickiego, a realizacja rzeźby trwała przez cztery semestry zajęć dydaktycznych. Studenci mieli możliwość poznać cały proces tworzenia rzeźby pomnikowej – od fazy koncepcyjno-projektowej, wykonania modeli w skali, przez etap modelowania w glinie i wykonania modelu gipsowego w wielkości realizacyjnej, aż po ostateczne umiejscowienie monumentu w przestrzeni publicznej.

Udział w powstaniu monumentu mieli: Biskup Włocławski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Włocławek, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Społeczność Szkoły im. Jana Długosza we Włocławku.