Convallaria Copernicana dla prof. Simsona

2018-10-02

Specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana został uhonorowany podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na UMK prof. dr hab. Daniel Simson z Wydziału Matematyki i Informatyki.

Prof. dr hab. Daniel Simson (urodzony 18 stycznia 1942 roku w Małym Zajączkowie niedaleko Grudziądza), profesor nauk matematycznych. Od 1966 roku do dziś jest zatrudniony na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; kolejno na stanowiskach asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego, a od 1991 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. W 1961 roku ukończył pięcioletnie Liceum Pedagogiczne w Kwidzynie. W latach 1961-1966 studiował matematykę na UMK w Toruniu. Stopień doktora uzyskał w roku 1970 na podstawie rozprawy napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Balcerzyka pt. „Stabilne funktory pochodne o współczynnikach w spektrum kompleksów”, a doktora habilitowanego w 1974 na podstawie rozprawy „Serwantność i wymiary homologiczne w lokalnie skończenie przedstawialnych kategoriach Grothendiecka". Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1987 roku.
Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym jednej monografii, oraz współautorem trzech monografii z teorii reprezentacji algebr wydanych przez Cambridge University Press. Jego badania dotyczą szeroko rozumianej algebry; początkowo algebry homologicznej, topologii algebraicznej, teorii kategorii, ogólnej teorii modułów nad pierścieniami nieprzemiennymi, algebr Hopfa, a następnie teorii reprezentacji algebr skończonego wymiaru i tzw. problemów macierzowych. W późniejszej fazie jego pracy naukowej pojawiają się nowatorskie wątki związane z matematyką dyskretną, teorią form kwadratowych, teorią grafów, geometrią, a także teoretycznymi podstawami informatyki. W ciągu swej kariery odbył wiele zagranicznych podróży naukowych, m.in. do Rosji, Brazylii, Meksyku, Niemiec, Argentyny, Włoch, USA, Kanady, Hiszpanii i Chin. W latach 1982-1983 przebywał w Japonii na stypendium Fundacji Japan Society for the Promotion of Science. Wypromował ponad 120 magistrów i 13 doktorów (w tym 4 z informatyki). Czterech jego uczniów uzyskało tytuł naukowy profesora, a pięciu zajmuje stanowiska profesora nadzwyczajnego.
Jest laureatem licznych prestiżowych nagród za osiągnięcia naukowe, m.in. Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rozprawę habilitacyjną i za monografię naukową oraz Nagrody Głównej im. Stanisława Zaremby Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Otrzymał także Medal im. Władysława Orlicza przyznawany przez matematyków poznańskich i został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1991 roku Senat UMK przyznał Mu Medal za zasługi położone dla rozwoju Uczelni.
W latach 1975-1987 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Matematyki na UMK, a w latach 1993-1999 był pierwszym dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki. Od podstaw stworzył zespół badawczy zajmujący się teorią reprezentacji kołczanów i algebr; który - kierowany obecnie przez prof. Andrzeja Skowrońskiego - jest jednym z najsilniejszych na świecie zespołów zajmujących się tą prężnie rozwijającą się dziedziną algebry.
Aktywnie działał na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Przez dwie kolejne kadencje w latach 1997-2003 był członkiem z wyboru Komitetu Badań Naukowych. W 1998 roku zorganizował Polskie Konsorcjum Narodowe „Mathematical Reviews", którym kieruje do dziś. Przez dwie dwuletnie kadencje pełnił funkcję Prezesa Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Toruniu, przez sześć lat był członkiem Prezydium Komitetu Matematyki PAN, przez trzy lata pełnił funkcję członka Rady Naukowej IM PAN w Warszawie, przez sześć lat działał w Sekcji Ekspertów Matematyki Komitetu Badań Naukowych, przez trzy lata pracował w zespole ekspertów MNiSW ds. nagród i wyróżnień. W 1994 roku był członkiem polskiej delegacji na Międzynarodowy Kongres Matematyków ICM-94 w Zurychu. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych polskich czasopism matematycznych (Fundamenta lnformaticae, Colloquium Mathematicum, Wiadomości Matematyczne), a także zagranicznych (Algebra and Discrete Mathematics (Ukraina), lntenational Journal of Mathematics and Mathematical Sciences (USA), Far East Journal of Mathematics (Korea), Scietific World Journal (USA).
Żonaty od 1963 roku; żona Sabina jest emerytowaną nauczycielką biologii.

Dotychczasowi laureaci