UMK na Festiwalu Wisły

2018-08-13

Konferencja naukowa "Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie", współorganizowana przez Polską Misję Historyczną Wydziału Nauk Historycznych UMK, towarzyszyła Festiwalowi Wisły, który do 15 sierpnia trwał w Kujawsko-Pomorskiem.

Zaplanowana na 14 sierpnia konferencja poświęcona była budowie łodzi i statków rzecznych oraz ruchowi rzecznemu na ziemiach polskich na przestrzeni wieków (od czasów prehistorycznych do końca XX wieku). Dyskusja toczyła się wokół następujących zagadnień:

• gospodarcze znaczenie ciągów wodnych;
  • budowa łodzi i statków rzecznych oraz kształtowanie się ich formy;
  • łodzie i statki rzeczne w transporcie ludzi i towarów, rybołówstwie oraz rekreacji;
  • dzieje badań nad szkutnictwem.

Program konferencji

W wydarzeniu wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz goście z innych ośrodków: Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej−Prüfferowej w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko−Pomorskiego.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 9:00 w toruńskiej przystani (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A).

Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna we współpracy z Uniwersytetem Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu.

Festiwal Wisły