Minister zwiedziła laboratoria Centrum Optyki Kwantowej [fot. Andrzej Romański]

Minister zwiedziła laboratoria Centrum Optyki Kwantowej

Z minister o rozwoju sektora kosmicznego

2018-07-30

30 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyło się spotkanie z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, poświęcone badaniom i wdrożeniom realizowanym na Uniwersytecie.

W spotkaniu uczestniczyli: poseł Iwona Michałek, prof. dr hab. Jacek Kubica - prorektor UMK ds. badań naukowych, dr Agata Karska - pełnomocnik dziekana WFAiIS ds. umiędzynarodowienia oraz dr Anna Szkulmowska - broker innowacji przy WFAiIS.

Podczas spotkania omówione zostały realizowane na WFAiIS najważniejsze projekty naukowe oraz wdrożenia, dotyczące m.in. optycznego zegara atomowego, tomografii optycznej, internetu rzeczy, radioastronomii oraz obserwacji planet pozasłonecznych. Wspomniane zostały założenia współtworzonego przez WFAiIS Narodowego Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych, które otrzymało niedawno finansowanie m.in. na wytwarzanie i dystrybucję wzorca czasu na potrzeby przedsiębiorców w kraju. Minister Emilewicz przedstawiła koncepcję strategii rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, który uzyskałby wówczas systemowe wsparcie, m.in. na budowę małych satelitów kosmicznych.

Przedyskutowane zostały także plany związane z utworzeniem na UMK Centrum Nauk Technicznych, które będzie odgrywało kluczową rolę w dalszym postępie prac badawczo-rozwojowych, w szczególności w kontekście Przemysłu 4.0.

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]