Duży awans UMK w rankingu szanghajskim!

2018-07-19

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu awansował w prestiżowym Academic Ranking of World Universities – ARWU, najstarszym światowym rankingu szkół wyższych, nazywanym rankingiem szanghajskim. W dziedzinowym zestawieniu uniwersytetów z całego globu w obszarze badań matematyka UMK zajmuje 3. lokatę w Polsce.

UMK uplasował się w trzeciej setce (na pozycji 201-300) tegorocznego Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) w zakresie nauk przyrodniczych w dyscyplinie naukowej: Mathematics. W zeszłym roku w tej kategorii UMK został odnotowany na pozycji 301-400 i zajmował 5. miejsce w kraju.

W zestawieniu 500. najlepszych na świecie ośrodków prowadzących tego rodzaju badania odnotowano tylko 7 rodzimych uczelni: oprócz UMK w Toruniu - Uniwersytet Warszawski (w przedziale 51-75); Uniwersytet Jagielloński (w przedziale 151-200); Akademię Górniczo-Hutniczą i Politechnikę Warszawską (w przedziale 301-400) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnikę Wrocławską (w przedziale 401-500).

Ranking bierze pod uwagę przede wszystkim aktywność publikacyjną pracowników naukowych danej dziedziny.

Academic Ranking of World Universities to jeden z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie (obok QS World University Rankings oraz Times Higher Education World University Ranking). Jest on przygotowywany przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (stąd nazywany często rankingiem szanghajskim). Zestawienie uwzględnia osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Twórcy rankingu ARWU biorą pod uwagę m.in. międzynarodowe sukcesy naukowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w prestiżowych czasopismach Nature oraz Science, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index) etc. Więcej o metodologii

Najlepszą uczelnią na świecie według rankingu szanghajskiego 2018 jest, podobnie jak w roku ubiegłym, Harvard University. Zestawienie zostało opublikowane 17 lipca.

Pełna lista rankingowa: www.shanghairanking.com