[fot. Karolina Słowik] fot. Karolina Słowik

Wakacyjne staże na WFAiIS

2018-07-17

Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS2018), w ramach którego 4 studentów z Polski i 20 z zagranicy realizuje pod opieką naukowców z UMK swoje projekty naukowe.

Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje m.in. symulacje astrofizyczne, doświadczenia z cząstkami elementarnymi, badania nad grafenem czy zastosowania zegara atomowego.

Oprócz przeprowadzania badań, stażyści spotykają się raz w tygodniu, aby posłuchać wykładów w języku angielskim. Poza tym zwiedzają obserwatorium astronomiczne i laboratoria na WFAiIS UMK.

Z gościnnymi wykładami dla uczestników TAPS2018 wystąpią m.in. prof. Laszlo Kiss z astronomicznego Obserwatorium Konkoly na Węgrzech, dr Vladyslav Usenko z Uniwersytetu Palacky w Ołomuńcu i dr Daniel Reitzner ze Słowackiej Akademii Nauk.

Relacje zeszłorocznych uczestników programu TAPS są dostępne na stronie WFAiIS.