Wiadomości

[fot. Wojciech Szabelski] fot. Wojciech Szabelski

Za zasługi dla Torunia

2018-06-21

Nagrodami Prezydenta Miasta Torunia za rok 2017 zostali uhonorowani dwaj naukowcy i studentka UMK: organizator festiwalu "Sztuka Natury" dr hab. Adam Adamski, historyk dr Michał Targowski oraz wioślarka Katarzyna Zillmann. Gala 23. edycji Nagród odbyła się 20 czerwca w Dworze Artusa.

Dr hab. Adam Adamski został laureatem tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Torunia w kategorii ochrona środowiska naturalnego. Pracownik Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK od 10 lat organizuje w Toruniu festiwal fotografii przyrodniczej "Sztuka Natury". Podczas dotychczasowych edycji zaprezentowano ponad 100 festiwalowych wystaw, a o tajnikach swojej pracy opowiadali najlepsi fotograficy przyrody zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych został wyróżniony w kategorii człowiek kultury. Naukowiec z Zakładu Historii Gospodarczej UMK od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Torunia, angażując się szczególnie w działania związane z popularyzacją historii miasta i jego dziedzictwa kulturowego, jest autorem wielu naukowych i popularnonaukowych publikacji poświęconych dziejom i zabytkom Grodu Kopernika.

Wioślarkę Katarzynę Zillmann doceniono w kategorii sport. Studentka turystyki i rekreacji oraz ochrony środowiska UMK od 2009 roku z sukcesami uprawia wioślarstwo: jest dwukrotną młodzieżową mistrzynią świata w kategorii czwórek podwójnych, wielokrotnie stawała na podium Pucharu Świata. Trenuje w klubie AZS UMK Toruń. W 2017 roku wsławiła się również bohaterskim czynem pozasportowym -  uratowała tonącego w Wiśle człowieka.

Pełna lista nagrodzonych

Ideą Nagrody Prezydenta Miasta Torunia jest wyróżnienie osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promowania Grodu Kopernika. Nagrody mają charakter indywidualny i są przyznawane osobom fizycznym za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności w jednej z określonych kategorii. Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności w danej kategorii. Przyznawane są przez Prezydenta Miasta Torunia w następujących kategoriach: przedsiębiorczość, oświata, ochrona zdrowia, kultura i sztuka, kultura fizyczna, promocja miasta, troska o człowieka oraz ofiarność lub odwaga. Więcej o Nagrodzie