Wystawa "tu trwa Obecność"

2018-06-13

Na otwarcie wystawy pt. "tu trwa Obecność" prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy "Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych" i Świetlicy "Pracownia" zaprasza Akademicka Przestrzeń Sztuki  - U Teologów. Wernisaż odbędzie się w czwartek 14 czerwca o godz. 13:30 na Wydziale Teologicznym UMK.

Wystawa, której kuratorami są Anna Szary i Mirosław Kocoł, została dedykowana jubileuszowi 100–lecia Niepodległości Polski. Prezentowane prace podejmują tematykę religijną i patriotyczną. W tytule „tu trwa Obecność” zacytowane zostały słowa z wiersza ks. Janusza Pasierba.

Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym w siedzibie Wydziału Teologicznego UMK przy ul. Gagarina 37 w Toruniu do 30 września 2018 r.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” i Świetlica "Pracownia" prowadzone są przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu.
ŚDS „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” to placówka z niemal czterdziestoletnią tradycją. Początkowo bazowała na wolontariacie studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, stopniowo nabierała kształtu instytucjonalnego. Niezależnie jednak od formalnych uwarunkowań, zawsze celem działania Pracowni była pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez m.in. różne formy zajęć plastycznych (rzeźba, grafika, malarstwo, kolaż), muzycznych, teatralnych i krawieckich. Obecnie Pracownia obejmuje opieką i terapią 37 osób z niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami psychicznymi. Poza tym organizuje cykliczny konkurs plastyczny dla ośrodków wsparcia w województwie kujawsko-pomorskim, który cieszy się dużą popularnością - uczestniczy w nim ponad 120 osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że - jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce - ŚDS „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” od ponad 30 lat organizuje wypoczynek letni dla dorosłych niepełnosprawnych.