W Europejskim Trybunale Praw Człowieka

2018-06-07

Dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK z Wydziału Prawa i Administracji został wskazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na listę sędziów ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski w latach 2018-2020.

Sędzia ad hoc wybierany jest do udziału w rozpatrywaniu sprawy przez Prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z listy przedłożonej uprzednio przez państwo-stronę Konwencji, jeżeli sędzia krajowy jest niezdolny do zasiadania w Izbie, wyłącza się albo jeżeli brak takiego sędziego.

Więcej szczegółów

Michał Balcerzak - profesor nadzwyczajny w Katedrze Praw Człowieka UMK (2016-), wcześniej adiunkt (2007-2016) i asystent (2003-2007, w latach 2003-2004 - Katedrze Praw Człowieka i Prawa Europejskiego).
Dyplom Międzynarodowego Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu (Institut international des droits de l'homme, 2004) i Akademii Prawa Europejskiego we Florencji (European University Institute, 2007, human rights session). Nagroda Fundacji im. Prof. Manfreda Lachsa za najlepszą książkę z zakresu prawa międzynarodowego opublikowaną w 2008 r. ("Zagadnienie precedensu w prawie międzynarodowym praw człowieka").
W latach 2003-2009 współpracownik Zespołu Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Przedstawiciel Polski w Komitecie Zarządzającym ds. Praw Człowieka Rady Europy (CDDH) w latach 2004-2008. Przewodniczący Grupy Roboczej Rady Europy ds. praw człowieka w kontekście przyspieszonych procedur uchodźczych (GT-DH-AS, 2006-2008). Delegat w pracach Grupy ds. praw człowieka w siłach zbrojnych (DH-DEV-FA, 2007-2009), Grupy ds. walki z bezkarnością sprawców poważnych naruszeń praw człowieka (DH-I, 2009-2010), Komitetu ekspertów ds. uproszczonej procedury zmiany niektórych postanowień Europejskiej konwencji praw człowieka (DH-PS, 2011-2012).
Członek l'Institut international des droits de l'homme w Strasburgu. Zastępca członka Zarządu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (2012-2017). Niezależny ekspert w Grupie Roboczej ds. ludności pochodzenia afrykańskiego (Rada Praw Człowieka ONZ) - Human Rights Council special procedure - Working Group of Experts on People of African Descent. (2014-). Nominowany przez Polskę i wpisany na listę ekspertów tzw. mechanizmu moskiewskiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Członek Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych. Ekspert Ośrodka Analiz i Eksperty z Prawnych Akademii de Virion.
Redaktor naczelny "Comparative Law Review", członek Kolegium Redakcyjnego "East European Human Yearbook on Human Rights".