Konferencja odbędzie się w budynku naszego Wydziału [fot. Andrzej Romański]

Konferencja odbędzie się w budynku naszego Wydziału

O historii rachunkowości

2018-06-06

Ogólnopolska Konferencja z Zakresu Historii Rachunkowości – ABACUS 2018 odbędzie się w czwartek 7 czerwca 2018 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja jest organizowana przez pracowników Katedry Rachunkowości Finansowej UMK i odbywa się pod patronatem prezesa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Franciszka Wali.

Podstawowym celem spotkania jest zainteresowanie środowiska naukowego badaniami nad historią rachunkowości. konferencja wydobyła na światło dzienne i rozpowszechniła dorobek naukowców polskich oraz spuściznę rozwiązań praktycznych stosowanych w Polsce pod zaborami i po odzyskaniu niepodległości. Cezurę czasową przedmiotu badań przyjmujemy 1950 rok.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje: analizę ksiąg rachunkowych; pojęcie, zakres i wycenę kosztów; sprawozdawczość jednostek gospodarczych (kupieckich, rolnych, fabrycznych, bankowych); analizę czasopiśmiennictwa fachowego, szkolnictwa zawodowego, podręczników i programów nauczania oraz teorię księgowości i dysputy naukowe.

W skład Rady programowej weszli:

1. Prof. dr hab. Sławomir Sojak – przewodniczący,  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  2. Prof. dr hab. Danuta Dziawgo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  3. Dr hab. Waldemar Dotkuś, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  4. Dr hab. Anna Szychta, Uniwersytet Łódzki
  5. Dr hab. Jolanta Chluska, Politechnika Częstochowska
  6. Dr hab. Mikołaj Turzyński, Uniwersytet Łódzki

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele takich ośrodków akademickich, jak: Politechnika Częstochowska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. i Towimoru S.A.

Konferencja będzie miała miejsce w budynku WNEiZ UMK przy ul. Gagarina 13a w Toruniu. Odbędzie się w godz. 9:30-14:50.