Kolokwium stochastyczne u matematyków

2018-06-06

Na XII Toruńskie Kolokwium Stochastyczne, które odbyło się w czwartek 7 czerwca, zapraszał Wydział Matematyki i Informatyki UMK.

Kolokwium Stochastyczne stanowi kontynuację cyklu dziewięciu Wykładów im. Aleksandra Nagajewa nt. Twierdzeń Granicznych Teorii Prawdopodobieństwa, które odbywały się w latach 2007–2015 oraz X i XI  Kolokwium, które miały miejsce w latach 2016 i 2017. W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia wykłady przedstawili:

• prof. dr hab. Łukasz Stettner z Instytutu Matematycznego PAN - godz. 16:00, wystąpienie pt. "Zagadnienie ceny kalkulacyjnej na rynkach z proporcjonalnymi kosztami za transakcje;

• prof. dr hab. Szymon Peszat z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - godz. 17:00, wystąpienie pt. "Pewne otwarte problemy w teorii stochastycznych równań cząstkowych".

Wykłady miały miejsce w sali konferencyjnej Wydziału Matematyki i Informatyki UMK przy ul. Chopina 12/18 w Toruniu. Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Aleksander Wiktorowicz Nagajew był profesorem UMK w latach 1994-2005. Urodził się w 1937 r. w ZSRR. Ukończył Taszkiencki Uniwersytet Państwowy (1960 r.), gdzie również obronił rozprawę doktorską. Habilitował się w 1972 r. na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym. W 2000 r. otrzymał nominację profesorską. Zmarł w 2005 r. w Wiedniu.