Wykład Rektorski o komórkach macierzystych

2018-05-17

Kolejnym prelegentem w cyklu Wykładów Rektorskich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika był dr n. med. Jacek Winczakiewicz, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej. Wykład pt. „Komórki macierzyste. Leczenie ­– regeneracja – odmładzanie” odbył się we wtorek 22 maja 2018 r.

Wykład dotyczył aktualnych zagadnień z zakresu nowoczesnych technik leczenia, regeneracji i odmładzania metodami terapii komórkowej, w szczególności zastosowania współczesnej wiedzy o komórkach macierzystych w terapii komórkowej i medycynie estetycznej. Wystąpienie było poprzedzone wprowadzeniem, które wygłosił wybitny chirurg prof. dr. hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00 w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK przy ul. Wileńskiej 4 (w sali B1.9). Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Dr n. med. Jacek Winczakiewicz jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 1983-1999 pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej w Toruniu. W 1992 roku w Toruniu założył wraz z dr. Markiem Borkiewiczem działające do dziś Prywatne Centrum Chirurgii będące jednym z pierwszych w Polsce ośrodków Chirurgii Jednego Dnia. Tytuł doktora medycyny uzyskał za pracę z zakresu chirurgii przepuklin. Jest laureatem pierwszej nagrody na Europejskim Kongresie Flebologicznym za pracę na temat patofizjologii układu żylnego. Był uczestnikiem prac i współautorem publikacji dotyczących diagnostyki optycznej wczesnego wykrywania nowotworów układu pokarmowego oraz układowych działań skleroterapii u zwierząt laboratoryjnych (we współpracy z UMK). Odbył liczne staże i szkolenia zagraniczne m.in. z zakresu liposukcji i medycyny regeneracyjnej. Wykonuje przeszczepy tłuszczu (lipotransfery) i komórek macierzystych w celach leczniczych i estetycznych.

Wykłady Rektorskie (The Rectors Lecture Series) to inicjatywa władz UMK, w ramach której zapraszani są wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy. Pierwszy wykład odbył się 12 maja 2014 r. i wygłosił go wybitny amerykański neurobiolog prof. Michael Arbib. Kolejnymi gośćmi cyklu byli prof. Eiichi Negischi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (12 września 2014), prof. Jerzy Marian Brzeziński, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (27 marca 2015), prof. Maciej M. Mrugała, współtwórca i szef interdyscyplinarnego Zakładu Neuroonkologii w University of Washington Medical School w Seattle (11 czerwca 2015), Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego (27 października 2015), dr Stanislaw Flasinski, biolog molekularny z USA (11 października 2016) oraz prof. mikrobiologii stosowanej Ken-ichi Yoshida z Kobe University (23 października 2017).

Galeria zdjęć

Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski dra n. med. Jacka Winczakiewicza (ICNT, 22.05.2018) [fot. Andrzej Romański]