[fot. Justyna Augustyniak] fot. Justyna Augustyniak

„Świat islamu” na konferencji

2018-03-27

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Świat islamu w perspektywie badań arabistycznych i politologicznych” odbyła się w dniach 22-23 marca na UMK w Toruniu. W ceremonii otwarcia wydarzenia uczestniczyli dyplomaci reprezentujący ambasady państw muzułmańskich w Polsce: Libii, Indonezji i Kataru.

W obradach wzięło udział ponad 100 naukowców z 9 krajów, w tym Algierii, Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Iraku, Niemiec, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy. Podczas obrad, które toczyły się w 23 panelach i trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim, poruszone zostały rozmaite zagadnienia związane z historycznymi, politycznymi, ekonomicznymi, kulturowymi i społecznymi aspektami naukowych rozważań nad światem muzułmańskim – od Maroka po Azję Południowo-Wschodnią, włączając w to także muzułmanów w diasporze.

Konferencja została zorganizowana przez Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Monneta Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, Pracownię Języka i Kultury Arabskiej Wydziału Filologicznego UMK oraz Koło Naukowe Spraw Zagranicznych i Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra”. Obrady miały miejsce w Collegium Maius przy ul. Fosa Staromiejska 3 w Toruniu. Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia był doktorant Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK mgr Michał Dahl, zaś kierownikami naukowymi, którzy wraz z nim weszli w skład Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Paweł Hanczewski z Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Monneta i dr Magdalena Lewicka, kierownik Pracowni Języka i Kultury Arabskiej Wydziału Filologicznego UMK. Szczegółowe informacje i galeria zdjęć