Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Granty dla Biblioteki

2018-03-27

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Bibliotece Uniwersyteckiej środki finansowe w wysokości 363 804 zł na realizację dwóch zadań: "Cenne kolekcje Pomorza - źródła do badań - online" oraz "Adaptacja danych naukowych do systemu bibliotecznego nowej generacji i udostępnienie ich w chmurze".

Granty będą finansowane ze strumienia na Działalność Upowszechniającą Naukę. Ich realizacja zakończy się w 2019 roku. Kierownikiem obu przedsięwzięć jest dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr Krzysztof Nierzwicki.

Biblioteka Uniwersytecka rokrocznie pozyskuje pieniądze na digitalizowanie i upowszechnianie w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej swoich kolekcji analogowych. W ramach zadania pn. „Cenne kolekcje Pomorza - źródła do badań – online” planowane jest, dzięki zgodzie rodziny,  upowszechnienie spuścizny znanego filozofa polskiego prof. Tadeusza Czeżowskiego (1889-1981). Profesor Czeżowski był związany z uniwersytetami we Lwowie, Wilnie i Toruniu. Śmiało można go określić jako jednego z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ponadto zostaną zdigitalizowane stare druki (polonica) wydane w Królewcu i będące własnością Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu oraz mapy z serii Karte des Westlichen Russland 1:100000 obejmujące obszar II Rzeczpospolitej, a wydane w latach 1892-1921. Bibliotekarze pozyskali zgody autorów oraz spadkobierców - przedstawicieli polskiej szkoły plakatu - zamierzając je także ucyfrowić. Projektem objęty zostanie także fragment cennej grupy proweniencyjnej, obejmującej stare druki i rękopisy muzyczne z XVI i XVII w., będące dawniej własnością biblioteki kościoła Mariackiego w Elblągu. Druki i rękopisy muzyczne są świadectwem bogatego repertuaru wokalnego i instrumentalnego, którym posługiwali się elbląscy muzycy. Dodatkowo w planie są fotografie przedwojenne z Torunia i regionu. Projektem digitalizacji objęta zostanie stosunkowo niewielka, ale interesująca kolekcja 200 negatywów celuloidowych wykonanych przez Władysława Bereźnickiego (1890-1957) i przekazanych Bibliotece przez prawnuczkę Karolinę Falleńczyk z Otłoczyna. Fotografie dokumentują okres od 1920 do 1934, kiedy to ich autor mieszkał wraz z rodziną w Toruniu i służył w Wojsku Polskim.
Dzięki tym projektom w internecie ukaże się kilka tysięcy nowych obiektów, z których każdy będzie mógł być wykorzystany do badań, dydaktyki czy innych celów.

Zadanie pn. „Adaptacja danych do systemu bibliotecznego następnej generacji oraz upowszechnienie informacji o zasobach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu” będzie polegać na pełnym przystosowaniu danych katalogowych do migracji do systemu bibliotecznego nowej generacji funkcjonującego w chmurze. Biblioteka przygotowuje się do wymiany systemu na nowocześniejszy i musi w związku z tym poprawić i uzupełnić niektóre dane. Dane wytypowane do uzupełnienia stanowią jedynie 2,18% danych zawartych w bazie lokalnej, reszta jest gotowa.