Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Dyskusja o monografii FNP

2018-03-22

Dyskusja o wydanej w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej książce pt. „Officium a rationibus. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu" autorstwa dr. Karola Kłodzińskiego odbyła się w poniedziałek 26 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

Organizatorami wydarzenia, które rozpoczęło się o godz. 13:00 w sali audytoryjnej nr 8 Biblioteki przy ul. Gagarina 13, są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Biblioteka Uniwersytecka oraz Wydawnictwo Naukowe UMK. Rozmowę z autorem przeprowadzili prof. Szymon Olszaniec z Zakładu Historii Starożytnej UMK i prof. Paweł Sawiński z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Moderatorem spotkania był doktorant na Wydziale Nauk Historycznych UMK Tomasz Sińczak. Wstęp był wolny.

Książka „Officium a rationibus...” została poświęcona urzędowi a rationibus („do spraw rachunkowości”) - głównej centralnej instytucji zarządzającej finansami wczesnego Cesarstwa Rzymskiego - oraz urzędnikom, którzy piastowali to stanowisko. Studium prezentuje jeden z najważniejszych elementów administracji wczesnego Cesarstwa, a ponadto daje wgląd w funkcjonowanie tej administracji jako całości.

Karol Kłodziński jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem starożytności, pracownikiem Oddziału Kolekcji Dziedzinowych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. W roku akademickim 2009/2010 otrzymał tytuł Najlepszego Studenta UMK, a dwa lata później - Najlepszego Absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UMK. Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują administrację wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, rzymskie prawo publiczne, historię polityczną starożytnego Rzymu, historiografię nowożytną oraz metodologię historii. Dr Kłodziński jest autorem i współautorem trzech książek oraz podręcznika licealnego, a także licznych artykułów.

Podczas spotkania można było zakupić książkę na stoisku Wydawnictwa Naukowego UMK.