fizyka.umk.pl

Wymiana międzynarodowa

2018-03-16

15 studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu uczestniczyło w dniach 4-10 marca 2018 r. w wyjazdach do instytutów naukowych w okolicach Monachium. Studenci astronomii, fizyki i fizyki technicznej UMK wzięli w nich udział dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

Program wyjazdów obejmował dedykowane zajęcia i warsztaty oraz spotkania z młodymi naukowcami pracującymi na monachijskich uczelniach i w instytutach Maksa Plancka (m.in. Astrofizyki, Fizyki Pozaziemskiej, Optyki Kwantowej); na Wydziale Matematyki Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego (TUM); w Zakładzie Chemii Fizycznej Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana (LMU); w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) oraz obserwatorium LMU znajdującym się w Alpach Bawarskich. Wyjazdy były szansą na zapoznanie się z prowadzonymi w niemieckich ośrodkach badaniami naukowymi, ale również otwarzyły nowe możliwości współpracy. Stały się również okazją do promocji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na arenie międzynarodowej i to w wiodących - z zakresu fizyki i astronomii - europejskich instytutach naukowych. W każdej z odwiedzanych placówek naukowych był organizowany wykład poświęcony prowadzonym tam badaniom naukowym. Efekty tych badań studenci z Torunia mogli zobaczyć na własne oczy dzięki odwiedzinom w laboratoriach.

Grupą studentów WFAiIS UMK opiekowała się dr Beata Deka-Szymankiewicz z Katedry Astronomii i Astrofizyki. Pomysłodawcą i organizatorem całej wymiany jest dr Agata Karska, pełnomocnik Dziekana WFAiIS UMK ds. promocji. Oprócz dotacji z DAAD, dostała dodatkowe wsparcie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Krótkie relacje studentów sa dostępne na stronie WFAiIS.