Wiadomości

Strony wydziałowe w nowej odsłonie

2017-05-26

Przejrzystość, funkcjonalność i spójność – to najważniejsze cechy nowych stron internetowych wydziałów UMK. Witrynę w nowej odsłonie zaprezentowały już Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział ChemiiWydział Farmaceutyczny CM, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Wydział Lekarski CM, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Historycznych Wydział Nauk o Zdrowiu CM, Wydział Nauk o Ziemi, Wydział Nauk Pedagogicznych, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych, Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Teologiczny. Nową stroną może się również pochwalić Uniwersyteckie Centrum Sportowe. Wkrótce do tej grupy dołączą pozostałe jednostki.

Nowa koncepcja stron wydziałowych – docelowo wspólna dla wszystkich wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – to efekt prac zespołu roboczego, kierowanego przez dr. hab. Mieczysława Kunza, Pełnomocnika Rektora ds. Promocji Uniwersytetu. W skład zespołu weszli pracownicy Uczelnianego Centrum Informatycznego, Działu Promocji i Informacji UMK, zaproszeni przedstawiciele wydziałów oraz dr hab. Nikodem Pręgowski, który jest autorem projektu graficznego strony.

Głównym założeniem, które przyświecało twórcom projektu, było uporządkowanie i ujednolicenie witryn wydziałów w taki sposób, aby z jednej strony stanowiły spójny system i łatwo rozpoznawalną wizytówkę nie tylko wydziału, ale też całego Uniwersytetu, a z drugiej – gwarantowały użytkownikowi komfort sprawnego i szybkiego poruszania się po każdej z nich.

Projekt graficzny został dostosowany do założeń Systemu Identyfikacji Wizualnej UMK. Stąd też – obok wspólnego schematu rozmieszczenia informacji – strony zawierają elementy wyróżniające poszczególne jednostki: logo wydziałowe oraz akcenty w kolorze obszaru wiedzy reprezentowanego przez dany wydział (na podstawie Księgi Identyfikacji Wizualnej UMK).

Centralną część witryny stanowi rotator w formie zdjęcia, będący miejscem ekspozycji najważniejszych wiadomości z wydziału. Za jego pośrednictwem można przejść zarówno do wybranej aktualności, jak i do listy informacji (klikając w „Pozostałe wiadomości”). Strona została wzbogacona również o kalendarz, który daje szybki dostęp do zapowiedzi nadchodzących wydarzeń.

Główne menu zostało podzielone na cztery kategorie: „Wydział”, „Student”, „Kandydat” i „Nauka”. W pierwszej z nich odnajdziemy podstawowe informacje o wydziale, dotyczące m.in. jego władz, struktury i misji. W zakładce „Student” umieszczono m.in. programy studiów, informacje o organizacji roku akademickiego czy pomocy materialnej dla studiujących. Treści niezbędne dla osób, które dopiero myślą o studiach na danym wydziale, np. związane z oferowanymi kierunkami oraz procesem rekrutacji, trafiły do zakładki „Kandydat”. Zakładka „Nauka” jest z kolei miejscem dedykowanym informacjom o sukcesach naukowych, projektach badawczych, a także ścieżce kariery pracowników naukowych.

Z poziomu strony głównej użytkownik może jednym kliknięciem przejść do strony centralnej UMK oraz do usług takich jak USOS, platforma Moodle czy poczta, a także do oficjalnych kont wydziałów na portalach społecznościowych.

Odpowiedzią na indywidualne potrzeby wydziałów oraz miejscem, w którym mogą one zaznaczyć swoją odrębność, jest spersonalizowane menu znajdujące się pod zdjęciem i kalendarzem.

Warto dodać, że strony wydziałowe odpowiadają również obowiązującym standardom technologicznym, tzn. są responsywne oraz zgodne z WCAG 2.0 (wytycznymi dotyczącymi ułatwień w dostępie do treści publikowanych w Internecie).