UMK w amerykańskim rankingu

2016-11-08

Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz pierwszy znalazł się w zestawieniu U.S. News Best Global Universities, w którym odnotowano 1000 najlepszych uczelni z 65 krajów.

Amerykański ranking bierze pod uwagę dwanaście kryteriów dotyczących przede wszystkim badań naukowych, takich jak: międzynarodowa reputacja naukowa instytucji, reputacja regionalna, liczba publikacji, liczba cytowań, liczba konferencji naukowych czy współpraca międzynarodowa.

Najlepszą uczelnią na świecie według rankingu jest Uniwersytet Harvarda. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych – Uniwersytet w Oxfordzie i Uniwersytet w Cambridge.

W zestawieniu odnotowano 13 polskich uczelni. Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajął wśród nich 8. pozycję (5. wśród uniwersytetów), w Europie jest 375., a na świecie 911. Najwięcej punktów UMK uzyskał za współpracę międzynarodową – według tego kryterium znalazł się na 244. miejscu na świecie (na 5. wśród wszystkich polskich uczelni). Pięć najlepszych polskich szkół wyższych według zestawienia to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Wrocławski.

U.S. News & World Report jest amerykańską firmą z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży medialnej. Od ponad trzydziestu lat przygotowuje rankingi uczelni amerykańskich. W roku 2014 po raz pierwszy opublikowała zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie.

U.S. News Best Global Universities