UMK silny badawczo

2016-08-10

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na 8. miejscu w Polsce i 25. w Europie Środkowo-Wschodniej w prestiżowym zestawieniu Nature Index 2016.

Nature Index uwzględnia liczbę i wartość artykułów naukowych, opublikowanych przez autorów z danej instytucji w najważniejszych i najbardziej wpływowych czasopismach, poświęconych naukom przyrodniczym. Zestawienie obejmuje publikacje z 68 tytułów, których selekcji dokonał zespół czynnych naukowców, niezależny od autora rankingu - Nature Research. Punktowane są zarówno teksty przygotowane samodzielnie, jak i we współpracy z naukowcami z innych jednostek. Tabela Nature Index dostarcza aktualnych informacji o wynikach pracy naukowej, pozwala również porządkować je w według instytucji, kraju lub regionu.

UMK utrzymał 8. miejsce wśród polskich uczelni, wyprzedzając m.in. uczelnie medyczne (Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi czy Pomorski Uniwersytet Medyczny), jak i część technicznych (np. Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska).

Na tle innych ośrodków w kraju UMK najlepiej wypadł w zakresie nauk o ziemi i środowisku, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu. Pod względem liczby artykułów, których uczeni z UMK byli autorami bądź współautorami, wygrywają fizyka i astronomia (47 artykułów). Największy skok – o 107 % - UMK odnotował natomiast w dziedzinie nauk o życiu.

Wśród uczelni Europy Środkowo-Wschodniej UMK zajmuje 25. miejsce, a w całej Europie – 300.

Polskie zestawienie obejmuje 43 szkoły wyższe. Na czele uplasował się Uniwersytet Warszawski przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Wrocławskim. UMK jest jedyną uczelnią z województwa kujawsko-pomorskiego, która została sklasyfikowana w rankingu.