UMK w światowym rankingu

2015-09-16

UMK po raz trzeci znalazł się w rankingu QS (QS World University Ranking) obejmującym 4% najlepszych szkół wyższych na świecie.

W zestawieniu uwzględniono sześć polskich uczelni: Uniwersytet Warszawski (na 344. miejscu), Uniwersytet Jagielloński (w grupie rankingowej 411-420), Politechnikę Warszawską (w grupie 651-700) oraz Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i naszą uczelnię w grupie 700+.

W rankingu branych jest pod uwagę sześć kryteriów: opinia wykładowców (40% oceny ogólnej), opinia pracodawców (10%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych (20%), odsetek wykładowców zagranicznych (5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (5%).

Ogromnym sukcesem UMK jest wynik w kategorii "stosunek liczby studentów do liczby wykładowców" (wskaźnik 42,4%). W kategorii tej zajęliśmy 393. miejsce, co daje nam drugą lokatę w Polsce. Wyżej od nas jest jedynie Uniwersytet Jagielloński (na 314. miejscu). Kryterium to jest traktowane przez twórców rankingu jako wskaźnik jakości i komfortu procesu edukacyjnego, dla którego ważna jest możliwość indywidualnego kontaktu studenta z wykładowcą.

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

Pełen ranking.