UMK w światowym rankingu

2015-08-03

UMK znalazł się na 581. miejscu w światowym zestawieniu Ranking Web of Universities. Wśród szkół wyższych w Polsce toruńska uczelnia zajęła 6. pozycję (wśród uniwersytetów 4.), a w Europie Środkowo-Wschodniej - 18.

Ranking Web of Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) to zestawienie, które w oparciu o złożony wskaźnik bada obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie. Przy ocenie wykorzystywane są cztery kryteria: obecność, wpływ, otwartość i prestiż, co oznacza, że pod uwagę brana jest zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych.

Ranking jest publikowany przez Cybermatrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej z siedzibą w Madrycie.

Pierwsza edycja rankingu została opublikowana w 2004 r. Zestawienie uaktualniane jest w styczniu i lipcu każdego roku. Celem badania jest poprawa obecności instytucji akademickich w Internecie oraz promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych.

Najnowszy Ranking Web of Universities otwiera Uniwersytet Harvarda (USA).

Spośród polskich uczelni przed UMK w zestawieniu uplasowały się: Uniwersytet Jagielloński (285. miejsce), Uniwersytet Warszawski (309.), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (388.), Politechnika Warszawska (461.) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (499.).

Pełen ranking.