Naukowa siła UMK

2015-06-01

UMK znalazł się na 7. miejscu w rankingu najlepszych uczelni w Polsce opublikowanym przez tygodnik "Polityka". Zestawienie uwzględnia pozycję naukową uczelni na podstawie tzw. indeksu Hirscha.

Współczynnik zaproponowany w 2005 r. przez argentyńskiego profesora fizyki Jorge Hirscha to jedno z podstawowych narzędzi badania wagi i znaczenia prac naukowych. Jego podstawą jest liczba artykułów publikowanych w najważniejszych światowych czasopismach naukowych i ich istotność mierzona liczbą cytowań w innych publikacjach.

Wartość indeksu Hirscha dla UMK w tegorocznej klasyfikacji wynosi 101 (a więc 101 artykułów pracowników UMK było cytowanych co najmniej 101 razy). Daje to naszemu Uniwersytetowi 7. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni i 5. wśród uniwersytetów.

UMK utrzymał w rankingu pozycję sprzed roku, poprawiając wartość indeksu o 6 punktów.

W tegorocznym zestawieniu ujętych zostało 86 szkół wyższych. Tabelę otwierają: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.

Pełen ranking.