UMK - piąty w Polsce

2014-05-21

UMK po raz kolejny uznany został za jedną z najlepszych uczelni wyższych w Polsce. "Perspektywy" opublikowały jubileuszowy 15. Ranking Szkół Wyższych.

W tegorocznej odsłonie rankingu "Perspektyw" UMK został sklasyfikowany na piątym miejscu wśród uniwersytetów i na dziewiątym wśród wszystkich uczelni państwowych. W rankingu kierunków wysoko oceniono prowadzone na UMK: teologię, kierunki humanistyczne i społeczne, chemię, fizykę i astronomię oraz matematykę .

Ranking uczelni akademickich przygotowywany przez pismo "Perspektywy" ogłoszony został 21 maja. Pod uwagę branych było kilkanaście kryteriów, a także opinia o uczelniach wśród pracodawców i w świecie naukowym. Wysoka pozycja UMK to zasługa m.in. poziomu badań naukowych, rozwoju własnej kadry naukowej, zaplecza innowacyjnego i warunków studiowania.

Na UMK, który w przyszłym roku obchodzić będzie 70. rocznicę powstania, studiuje 28 tysięcy osób, w tym 23 tysiące na studiach stacjonarnych. Kolejnych 900 osób to studenci studiów doktoranckich. Na studia podyplomowe uczęszcza 1000 słuchaczy. W Toruniu i Bydgoszczy studiuje 450 obcokrajowców, w tym 230 na pełnym cyklu studiów anglojęzycznych, a 220 w ramach wymiany i programów międzynarodowych. Uniwersytet zatrudnia 1970 nauczycieli akademickich, w tym 150 profesorów zwyczajnych i 310 nadzwyczajnych. Wśród kadry akademickiej jest 30 obcokrajowców. W ubiegłym roku tytuł naukowy profesora uzyskało 22 pracowników UMK, habilitację 54, a stopień doktora 60. Wszystkie kierunki prowadzone na UMK mają pozytywną akredytację PKA, z czego cztery otrzymały kategorię wyróżniającą.

Za najlepsze uczelnie wyższe w Polsce w tegorocznym rankingu uznano Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza uniwersytetami najwyższe pozycje zdobyły politechniki w Warszawie i we Wrocławiu.

Od kilku lat zespół "Perspektyw" przygotowuje także ranking wybranych kierunków studiów. Spośród oferty UMK najwyżej sklasyfikowane zostały: teologia (trzecie miejsce wśród wszystkich takich kierunków prowadzonych przez uczelnie publiczne), fizyka i astronomia (miejsce czwarte), historia (miejsce piąte), filozofia (miejsce szóste), filologia polska oraz kierunki przyrodnicze (miejsce siódme), chemia, filologie obce, matematyka oraz politologia (miejsce ósme), socjologia (miejsce dziewiąte) i prawo (miejsce dziesiąte) .

Więcej: www.perspektywy.pl