UMK wysoko w rankingu Polityki

2013-05-28

UMK zajął 7. miejsce w naukowym rankingu uczelni Polityki, w którym porównano wszystkie polskie uczelnie akademickie pod względem jakości uprawianej w nich nauki.

Raport ukazał się także w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Akademickie.

Analizie poddano 86 uczelni akademickich w Polsce (w tym 15 szkół niepublicznych). Podstawą metodologii opracowania zestawienia były tzw. indeksy Hirscha (czyli miara zdolności systematycznego publikowania często cytowanych i ważnych artykułów), dzięki którym można zbadać dorobek naukowy jednego autora, wydziału, jak również uczelni. Ranking został sporządzony w dniach 22-25 kwietnia 2013 r. na podstawie Web of Knowledge v.5.9 - Web of Science (czyli największej i najstarszej bazy danych przechowujących informacje naukometryczne wraz z narzędziami do jej przeszukiwania; są to dane o tzw. indeksowanych czasopismach, których lista jest znana w Polsce jako Lista Filadelfijska; listę ustala Instytut Informacji Naukowej (ISI) w Filadelfii na podstawie mierzalnego indeksu cytowań: impact factor). Ranking obejmuje okres badań publikacji na danej uczelni, od początku istnienia bazy do 31 grudnia 2012 r., ale ich cytowania były uwzględniane aż do daty sporządzania dokumentu.

W czołówce rankingu naukowego polskich uczelni akademickich znalazł się Uniwersytet Warszawski (1. miejsce), Uniwersytet Jagielloński (miejsce 2.) oraz Politechnika Warszawska (3. miejsce na podium). UMK z indeksem Hirscha o wartości h=89, liczbą publikacji równą 9 638, liczbą cytowań: 87 612, liczbą cytowań bez autocytowań: 69 057 oraz średnią liczbą cytowań na publikację 9,09, zajął 7. miejsce.

W zestawieniu dotyczącym polskich uniwersytetów klasycznych według indeksu Hirscha UMK plasuje się na 5. miejscu (na czele Uniwersytet Warszawski).

Dane do rankingu zostały przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego po kierownictwem prof. Janusza Gila, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ.