Jeden z dziesięciu

2013-05-13

UMK znalazł się wśród 10 najlepszych uczelni akademickich w Polsce w rankingu miesięcznika "Perspektywy" i dziennika "Rzeczpospolita". W zestawieniu przygotowanym na rok 2012 zajął 9. miejsce.

Ranking został ogłoszony o północy z 14 na 15 maja na portalu Perspektyw.

O miejscu danej uczelni decydowały następujące cechy uczelni: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Zostały one zmierzone za pomocą 33 kryteriów.

Największym atutem UMK tym razem okazała się efektywność naukowa (3 miejsce w kraju, tylko za Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach). Bardzo wysoko oceniono potencjał naukowy UMK. Zaplecze innowacyjne Uczelni otrzymało 100 punktów (na sto), ponad 85 punktów (na sto) natomiast za uprawnienia habilitacyjne. Niemal 83 punkty (na sto) przyznano za warunki korzystania ze zbiorów biblioteki (same zbiory dostały również wysokie noty). Ocena parametryczna UMK została oceniona na prawie 79 punktów (na sto). Wszystkie ww oceny potwierdzają, że UMK jest najlepszą uczelnią w Polsce północnej.

Na pierwsze miejsce w rankingu, po 2 latach przerwy, powrócił Uniwersytet Jagielloński. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski. Trzecie miejsce na podium zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

UMK zanotował awans o 4 pozycje w rankingu uczelni akademickich. Poza tym kolejny już raz został uznany za jeden z pięciu najlepszych uniwersytetów w Polsce (w rankingu uniwersytetów).