UMK W CZOŁÓWCE

2013-05-13

UMK należy do pięciu najlepszych uniwersytetów w Polsce. Kolejny raz utrzymał silną pozycję w rankingu miesięcznika "Perspektywy" i dziennika "Rzeczpospolita" (na rok 2011).

Ranking został ogłoszony 19 maja. O miejscu danej uczelni w tegorocznym zestawieniu decydowały następujące cechy uczelni: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Zmierzono je za pomocą 32 kryteriów.

Największym atutem UMK okazał się potencjał naukowy. Prawie 70 punktów (na sto) UMK otrzymało za pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Niemal 60 (na sto) za innowacyjne zaplecze uczelni. Aż 87 punktów (na sto) przyznano za warunki korzystania ze zbiorów biblioteki (same zbiory także oceniono bardzo wysoko).

Pierwsze miejsce w rankingu, tak jak w roku poprzednim, zajął Uniwersytet Warszawski. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Na kolejnych miejscach znalazły się Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska. W zestawieniu wszystkich uczelni akademickich 2011 UMK znalazł się na 13 miejscu.