UMK W RANKINGACH 2007

2007-06-18

Ranking Wyższych Uczelni dziennika „RZECZPOSPOLITA” i miesięcznika „PERSPEKTYWY”

Na piątym miejscu wśród polskich uniwersytetów została sklasyfikowana nasza uczelnia w rankingu Wyższych Uczelni przygotowanym przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą” .

Ranking zawiera zestawienie 89 najlepszych uczelni w Polsce, w którym UMK znalazł się na 13 miejscu (na trzech pierwszych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Szkołę Główną Handlową), co dało 5 miejsce w kategorii "Uniwersytety" (za UW, UJ, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetem Wrocławskim).

Tygodnik „POLITYKA”

Ranking "Polityki" nie zawiera ogólnego zestawienia uczelni, klasyfikuje jedynie poszczególne, najbardziej popularne kierunki-dziedziny z podziałem na uczelnie publiczne i niepubliczne. Kierunki prowadzone na UMK znalazły się w następuących zestawieniach:

- politologia: 3 miejsce

- prawo: 4 miejsce

- pedagogika: 5 miejsce

- socjologia: 7 miejsce

- informatyka: 10 miejsce (5 wśród uniwersytetów)

- ekonomia/zarządzanie: 15 miejsce (6 wśród uniwersytetów)

W rankingu znalazło się również zestawienie dotyczące kierunku "psychologia", którego UMK nie prowadzi.

Tygodnik „WPROST”

Nasza Uczelnia zostala sklasyfikowana na piątym miejscu wśród polskich uniwersytetów w rankingu szkół wyższych opublikowanym przez tygodnik "Wprost".

Przed UMK znalazły się jedynie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Wrocławski.W zestawieniu dotyczącym uczelni medycznych (szkoły niepubliczne), Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy znalazło się na 9 miejscu.

Miejsca UMK w poszczególnych kategoriach:

- prawo: 2

- medycyna (wydziały lekarskie): 4

- socjologia: 5

- sztuki plastyczne: 5

- MBA: 5

- zarządzanie biznesem: 9

- nauki biologiczne i ich zastosowania: 9

- nowoczesne technologie (informatyka): 15

"Wprost" przygotował również kategorię "Klasa międzynarodowa", w której UMK został sklasyfikowany na wysokiej 9 pozycji wśród szkół publicznych.