Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Egzoszkielet na medal

2018-02-14

Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska odnieśli sukces na targach nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku (Tajlandia).

Przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymali złoty medal oraz dwie nagrody specjalne za wykonanie w technologii druku 3D egzoszkieletu pasywnego służącego wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci, czyli projekt „3D printed passive exoskeleton for children with weakness in upper limbs”. W powstanie wynalazku jest zaangażowany zespół naukowców w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. Marek Macko prof. UKW, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksander Goch (kierownik Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Emilia Mikołajewska (z Zakładu Terapii Manualnej CM UMK).

Współpraca specjalistów medycznych i inżynierów zaowocowała powstaniem egzoszkieletu, który ma wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest szyty na miarę jako element terapii personalizowanej (ang. patient-tailored therapy).

Dla osób z niedowładem mięśni nawet najprostsze czynności codziennego dnia takie jak mycie, ubieranie się, jedzenie są wyzwaniem trudnym lub niemożliwym do wykonania. Egzoszkielet dzięki wsparciu ich aktywności ma za zadanie ułatwić wykonywanie tych czynności, a poprzez to zwiększyć szanse na samodzielność i niezależność. Wielkim atutem egzoszkieletu jest to, że jako szkielet zewnętrzny jest nakładany na ciało człowieka bez ingerencji w jego struktury. Jego konstrukcja sprawia że jest urządzeniem pasywnym - do wsparcia aktywności osłabionych mięśni nie wykorzystuje się np. silnika lub jednostki sterującej pod postacią komputera. Umożliwia to zredukowanie ciężaru egzoszkieletu do minimum, tak by sam egzoszkielet nie obciążał dodatkowo niedowładnych kończyn górnych.

Targi IPITEx 2018 w Bangkoku, podczas których delegacje z kilkudziesięciu krajów - w tym zespół naukowców z prof. dr. hab. A. Gochem i dr E. Mikołajewską w składzie - przedstawiły setki innowacyjnych rozwiązań i wynalazków, odbyły się w dniach 2-6 lutego 2018 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodową Radę Badań Naukowych Tajlandii (NRCT). Nagrody za projekt „3D printed passive exoskeleton for children with weakness in upper limbs” zostały przyznane przez liderów dwóch delegacji: kanadyjskiej i rumuńskiej.