Tytuł Humanisty Roku zdobyli ex equo Jakub Murawski ze Społecznego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Toruniu (po lewej) oraz Piotr Tyburski z Gimnazjum Akademickiego UMK [fot. Andrzej Romański]

Humanista roku u historyków

2016-05-20

20 maja w Collegium Humanisticum UMK prawie 100 uczniów z całego województwa wzięło udział w czwartej już edycji konkursu Humanista Roku dla szkół gimnazjalnych.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz Gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 w Lubiczu, odbywającym się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Lubicz. Jego ideą jest wyłonienie uczniów o szerokich horyzontach, dla których zainteresowanie życiem społecznym i kulturalnym nie jest efektem przygotowania się do konkursu, lecz naturalnym aspektem życia codziennego.

W ciągu 70 minut uczniowie musieli odpowiedzieć - w formie testu - na ponad 160 pytań zamkniętych, wykazując się wiedzą z języka polskiego, historii, sztuki i szeroko pojętej kultury. W poprzednich latach wśród pytań można było znaleźć pytania o nazwę toruńskiego stadionu żużlowego, nazwy festiwali filmowych i teatralnych czy odnoszące się do identyfikacji portretów popularnych aktorów i muzyków młodego pokolenia, a także sportu.

Co roku konkurs cieszy rosnącym zainteresowaniem. W dotychczasowych trzech edycjach tytuł Humanisty Roku zdobywali uczniowie Gimnazjum Akademickiego w Toruniu.

W tym roku do udziału zgłosiło się prawie 50 szkół i 100 uczniów, m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Inowrocławia, Golubia -Dobrzynia, Górska, Wąbrzeźna, Barcina, Lubania, Lubostronia, Skępego, Radzynia Chełmińskiego i Gąsawy.