Wiadomości

Numizmatyczny sukces

2015-11-13

Moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego, zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka z Zakładu Rzeźby UMK, zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w prestiżowym konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016.

Konkurs Coin of The Year od ponad 30 lat organizowany jest przez amerykańskie wydawnictwo Krause Publications. Jury ocenia monety w dziesięciu kategoriach, m.in. Moneta o tematyce historycznej, Moneta o tematyce współczesnej, Moneta złota, Moneta srebrna, Najbardziej innowacyjna moneta oraz Najbardziej inspirująca moneta. W każdej z nich nominowanych jest dziesięć najlepszych projektów. Zaprojektowana przez dr. Mikołajczaka srebrna dziesięciozłotówka, wyemitowana w 2014 r. z okazji 100. rocznicy urodzin legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, pokonała w swojej kategorii projekty m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Finlandii.

Spośród zwycięzców poszczególnych kategorii jury wyłoni jedną monetę, która otrzyma nagrodę główną i tytuł Coin of the Year 2016. Laureata poznamy 6 grudnia, a wręczenie nagród nastąpi 6 lutego 2016 r. podczas targów World Money Fair w Berlinie.

Dr Sebastian Mikołajczak - ur. w 1975 r. w Górze, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2005 r. w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. W roku 2010 uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym WSP UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na czterech wystawach indywidualnych, 18 ogólnopolskich i 65 zagranicznych. Laureat nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Jego prace z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM).