Wiadomości

Żłobek powstał w wydzielonej części DS nr 5. Maluchy mają do dyspozycji m.in. 60-metrową bawialnię i 40-metrową sypialnię. [fot. Andrzej Romański]

Żłobek powstał w wydzielonej części DS nr 5. Maluchy mają do dyspozycji m.in. 60-metrową bawialnię i 40-metrową sypialnię.

fot. Andrzej Romański

Ruszył żłobek na UMK

2015-09-04

Od 1 września na UMK działa żłobek dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

Już w fazie koncepcji miała być to placówka wyjątkowa. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze żłobek jest kameralny. Przyjęto tylko piętnaścioro maluchów, chociaż chętnych było trzy razy więcej, a warunki lokalowe pozwalałyby na przyjęcie ponad dwudziestki dzieci. Maluchy mają do dyspozycji 60-metrową bawialnię i 40-metrową sypialnię, łazienkę i szatnię. Żłobek ma też kuchnię, ponieważ część posiłków jest przygotowywana na miejscu. Do jakości pożywienia przywiązuje się niezwykłą wagę. Dzieci jedzą wyłącznie zdrową, starannie dobraną i nieprzetworzoną żywność, zgodnie z aktualnymi zaleceniami dietetyków. Nie stosuje się żadnych sztucznych środków konserwujących, dzieci piją soki tłoczone na zimno, a panie samodzielnie przyrządzają kisiel z owoców.

Kadra żłobka została starannie wybrana spośród kilkuset chętnych. W żłobku pracują cztery osoby, w każdej chwili są obecne co najmniej trzy. Realizowany jest program edukacyjno-wychowawczy, którego autorką jest Joanna Podsiadło, prowadząca placówkę. W pracy z dziećmi wykorzystywane są elementy koncepcji wychowawczo-pedagogicznych Marii Montessori, Glenna Domana i Betti Strauss, takie jak na przykład: zindywidualizowane podejście do każdego dziecka (odkrywanie i podążanie za jego aktualnymi potrzebami i możliwościami), wczesna nauka czytania i liczenia, zabawy ruchowe oparte na stymulacji polisensorycznej (równoczesnej i zrównoważonej stymulacji wszystkich zmysłów), aktywny kontakt z muzyką klasyczną, samodzielność w codziennym działaniu, wzajemna pomoc i współpraca w grupie.

Rodzice mają możliwość obserwowania zachowania swojego dziecka przez Internet. Żłobek wyposażony jest ponadto w sześcioosobowe wózki, umożliwiające codzienne spacery do pobliskiego parku.

Przypomnijmy, że żłobek na UMK powstał w ramach ministerialnego programu "Maluch na uczelni", którego celem jest pomoc młodym rodzicom w łączeniu nauki i pracy badawczej z rodzicielstwem.

Placówka mieści się w wydzielonej części Domu Studenckiego nr 5.