Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Astro-popularyzator

2014-12-11

Redakcja dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii" z prof. Maciejem Mikołajewskim z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na czele, otrzymała specjalne wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki 2014.

Konkurs jest organizowany przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Laureaci wyłaniani są w czterech kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni; Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Poza tym przyznawane są Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich przypadło w udziale redakcji dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii", drugie natomiast dr Hannie Krajewskiej, dyrektor Archiwum PAN (więcej) (źródło: serwis PAP Nauka w Polsce).

Uroczyste rozstrzygnięcie X edycji Konkursu miało miejsce w Hotelu Intercontinental w Warszawie w dniu 8 grudnia. Prof. Mikołajewski (jako redaktor naczelny pisma) odebrał nagrodę z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego, Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz p.o. prezesa Polskiej Agencji Prasowej, Lidii Sobańskiej. W uzasadnieniu podkreślono m.in. ponad 90-letnią służbę Uranii w przekazywaniu treści astronomicznych szerokim rzeszom społeczeństwa.

Jak informuje prof. Mikołajewski niezwykłym zbiegiem okoliczności, przyznanie nagrody zbiegło się z wydaniem Uranii, prezentującym już na okładce jeden z poszukiwanych, legendarnych zeszytów Uranii z roku 1920, a także jej zmartwychwstaniem po pożodze wojennej w 1945 roku. W ten sposób udało się przedłużyć historię Uranii o dwa lata, czyniąc z niej jednego z liderów spośród najdłużej ukazujących się tytułów popularyzujących astronomię na świecie. Z tej perspektywy, nie można nie oddać honorów kilku pokoleniom redaktorów i współpracowników Uranii podczas jej blisko stuletniej historii (...). Nie sposób nie wspomnieć profesorów: Jana Mergentalera, Felicjana Kępińskiego, profesora Stefana Piotrowskiego, założyciela wydawanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, o 40 lat młodszych od Uranii, Postępów Astronomii, a także profesora Andrzeja Woszczyka, który podjął się ryzyka fuzji obydwu czasopism. To ich praca i pasja, przeprowadziła Uranię przez te 10 historycznie wyboistych dekad…

Dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK jest pracownikiem Katedry Astronomii i Astrofizyki UMK. Specjalizuje się w astrofizyce układów podwójnych gwiazd. Wyodrębnił nową klasę gwiazd symbiotycznych, obdarzone silnym polem magnetycznym tzw. propellery. Współodkrywca unikatowego, rozległego dysku protoplanetarnego w układzie EE Cep oraz najbliższego Ziemi zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Organizator i współorganizator szerokich międzynarodowych kampanii obserwacyjnych. Silnie zaangażowany w działalność związaną z popularyzującą astronomii i upowszechnianiem wiedzy. W latach 1991-94 jako redaktor naczelny współuczestniczył w transformacji kwartalnika Postępy Astronomii w nowoczesny periodyk o szerokim zasięgu. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ub. wieku członek Rady Programowej Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Członek ogólnopolskich komitetów obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 (dodatkowo pełnomocnik Prezydenta Torunia) i Roku Jana Heweliusza 2011 w Polsce. Współorganizator działań promocyjnych, naukowych, edukacyjnych i kulturalnych w tym okresie. Obecnie (2013) członek rad programowo-naukowych projektu Astrobaza w województwie kujawsko-pomorskim, Centrum Hewelianum w Gdańsku oraz Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej. Od 5 kadencji w wybieralnych władzach Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, kolejno w roli skarbnika (2005-09) i wiceprezesa (od 2009). Jesienią 2011, jako nowy redaktor naczelny, przejął wydawany dwumiesięcznik "Urania - Postępy Astronomii", przekształcając go w pełni kolorowy, nowoczesny magazyn dla szkół, uczelni oraz miłośników astronomii i amatorów nocnego nieba (źródło: astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl).