Podczas koncertu można było obejrzeć fragmenty uroczystości w 2004 roku w Watykanie [fot. Andrzej Romański]

10 lat doktoratu honoris causa Jana Pawła II

2014-11-13

Uroczysty koncert (23 listopada), podczas którego została wykonana Msza c-dur "Koronacyjna" W.A. Mozarta, był głównym akcentem jubileuszu 10-lecia przyznania doktoratu honoris causa UMK Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Koncert odbył się dokładnie w ten sam dzień, co uroczystość nadania honorowego doktoratu UMK w Watykanie w 2004 roku. Dzieło W.A. Mozarta wykonali: Orkiestra Symfoników Bydgoskich (kierownictwo artystyczne: Marek Czekała), Chór Akademicki UMK (przygotowanie: ks. Czesław Grajkowski), Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy (przygotowanie: Benedykt Odya), Izabela Szyma-Wysocka (dyrygent) oraz soliści: Elżbieta Stengert (sopran), Patrycja Stróżyk (alt), Adam Zdunikowski (tenor) i Michał Hajduczenia (bas). Kierownikiem artystycznym koncertu został Arkadiusz Kaczyński.

Muzyce towarzyszyła projekcja fragmentów filmu pt. "Jan Paweł II - doktor honoris causa UMK" z przemówieniami Ojca Świętego podczas uroczystości w Watykanie.

Koncert rozpoczął się o godz. 17:00 w Auli UMK. Wstęp był wolny za okazaniem wejściówek (dla społeczności UMK - w dziekanatach oraz w Centrum Promocji i Informacji UMK na parterze rektoratu; dla pozostałych osób - w Auli przed koncertem).

Dzień później - w poniedziałek 24 listopada - w sali Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania odbywa się sesja "Ocalić dziedzictwo". Wykłady wygłoszą: prof. Franciszek Ziejka z Uniwersytetu Jagiellońskiego ("Jan Paweł II - doktoraty honoris causa nadane przez polskie uczelnie"), b. premier Hanna Suchocka ("Św. Jan Paweł II widziany oczyma dyplomaty"), prof. Zbigniew Witkowski z UMK ("Państwo w myśli społecznej św. Jana Pawła II") oraz ks. prałat Sławomir Oder ("Santo subito - droga ku kanonizacji").

Sesja odbywa się w godz. 10:00-13:30.

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]