Aktualności i komunikaty

Aktualności i komunikaty

 Aktualności i komunikaty

Poznaj komputerowy świat! Zajęcia informatyczne dla seniorów

W okresie 3 września - 14 grudnia 2018 Stowarzyszenie Absolwentów UMK realizuje projekt pt. „Poznaj komputerowy świat! Zajęcia informatyczne dla seniorów”, który został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Jego celem jest edukacja osób w wieku 65+ w zakresie kompetencji informatycznych, niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Kształtowana będzie umiejętność obsługi komputera oraz korzystanie z zasobów Internetu. Przedstawione zostaną usługi i produkty prezentowane na stronach internetowych oraz sposoby komunikowania się na odległość. Nabyte umiejętności pozwolą seniorom zrozumieć szybki rozwój technologiczny, a także wynikające z tego możliwości, ze wskazaniem również niebezpieczeństw związanych z wykorzystaniem Internetu.

Miejsce realizacji szkoleń: TEB Edukacja w Toruniu, ul. Lelewela 33 (obok Galerii AMC). Wejście do szkoły pomiędzy PKO Bank Polski a SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu- II piętro.

Szkolenia będą odbywać się w okresie 1 października-30 listopada 2018. Do projektu zostanie zrekrutowanych 16 osób w wieku 65+, które zostaną podzielone na 2 grupy po 8 osób:

 • grupa nr 1- program podstawowy w każdą środę w godz. 16.00-19.00
 • grupa nr 2- program ponadpodstawowy w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00.

Zapisy na szkolenia do 25 września 2018:

 • tel. 56 611 47 57, e-mail: absolwent@umk.pl
 • biuro SA UMK Toruń, ul. Gagarina 39
 • (wtorek- czwartek 10:15-14:15)

Senior na rynku usług prawno-finansowych - możliwości i zagrożenia

W okresie 3 kwietnia-31 lipca 2018 Stowarzyszenie Absolwentów UMK realizuje projekt pt. Senior na rynku usług prawnych i finansowych- możliwości i zagrożenia dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Jego celem jest zwiększenie wiedzy w zakresie bezpiecznych zachowań na rynku usług prawnych i finansowych wśród 40 osób w wieku emerytalnym. Przedstawione zostaną różnorodne aspekty prawno-finansowe związane z podejmowanymi przez nich różnymi formami aktywności w sferze publicznej, ze wskazaniem ich praw i obowiązków. Zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące prawa spadkowego, bankowego oraz instrumenty regulujące rynek nieruchomości, ubezpieczeń, a także techniki sprzedaży i działania marketingowe, które wpływają na postawę seniorów jako konsumentów.

Miejsce realizacji szkoleń: Liceum i Gimnazjum Akademickim w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 83.

Szkolenia będą odbywać się w okresie 8 maja - 30 czerwca 2018 w każdy wtorek i czwartek. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy:

 • grupa nr 1- godz. 15.30-17.00
 • grupa nr 2- godz. 17.15-18.45

Zapisy na szkolenia do 30 kwietnia 2018:

 • tel. 56 611 47 57, e-mail: absolwent@umk.pl
 • biuro SA UMK Toruń, ul. Gagarina 39
  (wtorek- czwartek 10:15-14:15)

Wspomnienia absolwentów. 1945-2017
"Wspomnienia absolwentów. 1945-2017"

Podczas XXIII Zjazdu Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2017” informowaliśmy o ukazaniu się kolejnego tomu „Wspomnień absolwentów. 1945-2017”, które są plonem czwartego już konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Absolwentów UMK.

Zachęcamy do kupowania tej ciekawej książki. Wydawnictwo Naukowe UMK oferuje ją w cenie 28 zł (wersję elektroniczną od 4,92 zł).

Do kupienia tutaj.

Zapraszamy na Wieczory Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Oddział Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG), z którym współpracuje Stowarzyszenie Absolwentów UMK, przysłał nam informacje o terminach zebrań członków i sympatyków PTG w ramach „Wieczorów PTG”.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu o godz. 18:00 w Audytorium im. R. Galona (sala 104 – parter) budynku Wydziału Nauk o Ziemi (Bielany), wejście od ul. Lwowskiej (wejście z kopułą).

Harmonogram spotkań:

 • 20.12.2017 r. (środa) - dr Czesław Adamiak „Rowerem po Japonii”;
 • 26.01.2018 r. (piątek) - konferencja z okazji obchodów 100-lecia PTG i geografii polskiej – organizują Oddział Toruński PTG i Wydział Nauk o Ziemi UMK (piątek, godz. 1100-1600);
 • 21.02.2018 r. (środa) - Dorota Chylińska „Bhutan”;
 • 10.03.2018 r. (sobota) - Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Toruńskiego PTG. W programie:
  1. godz. 1000-1045 - zebranie Zarządu Oddziału z Przewodniczącymi Kół Terenowych,
  2. godz. 1100-1200 - odczyt mgr. Arkadiusza Stańczyka „Azja z europejskiej perspektywy”,
  3. godz. 1230-1400 - Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Toruńskiego PTG,
  4. godz. 1400 - tradycyjne spotkanie towarzyskie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

 • 25.04.2018 r. (środa) - mgr Szczepan Burak „Co z tym smogiem, czyli jak się oddycha w Toruniu”;

 • 23.05.2018 r. (środa) - dr Zdzisław Preisner - „Formy, struktury i barwy skał na świecie”;

 • Czerwiec 2018 r. - Wycieczka po Toruniu (niespodzianka!).

Spotkanie świąteczno–noworoczne w Warszawie

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UMK w Toruniu i Zarząd Warszawskiego Klubu Stowarzyszenia Absolwentów UMK serdecznie zapraszają na mikołajkowe spotkanie świąteczno–noworoczne, które odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 roku o godzinie 12:00. Podczas spotkania dokonamy wyboru nowego Zarządu Klubu na kadencję 2017–2021.

Dzięki życzliwości naszej Koleżanki artystki malarki Henryki (Uty) Gnatowskiej, spotkamy się w jej domu przy ulicy Agnieszki 8 Na Targówku (Zacisze).

Załączamy link do mapy.

Samochodem najłatwiej tam trafić jadąc ulicą Solidarności potem Radzymińską, skręcić w ulicę Młodzieńczą i kontynuować w Kondratowicza. Z Kondratowicza wjechać w lewo w Bohuszewiczówny, dojechać (parę metrów) do ulicy Penelopy, skręcić (kilka metrów) w prawo - i po lewej mamy ulicę Agnieszki. Numer 8 jest po jej lewej stronie.

Co do komunikacji miejskiej, to proszę zwrócić uwagę, że najbliższy przystanek autobusowy to jest Bohuszewiczówny przy Kondratowicza. Jest to przystanek na żądanie i według aktualnych danych w sobotę może nie być obsługiwany.

Prosimy o potwierdzenie obecności do 4 grudnia 2017 roku na telefon Renaty Lisieckiej 660 002 285 lub też wysyłając maila na adres renata.lisiecka@wp.pl

Zebranie członków Warmińsko-Mazurskiego Klubu SA UMK

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Klubu Stowarzyszenia Absolwentów UMK serdecznie zaprasza na ogólne zebranie członków Klubu, które odbędzie się w czwartek 7 grudnia br. o godz. 17.00, w siedzibie Olsztyńskiego Planetarium, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 38. (Uwaga: pierwsza część spotkania odbędzie się w sali odczytowej na parterze, a druga - w planetarium na I piętrze). Naszym gospodarzem będzie dyrektor Jacek Szubiakowski.

Proponowany program spotkania:

 1. sprawozdanie z działalności Klubu,
 2. relacja z Walnego Zebrania SA UMK oraz posiedzeń Zarządu i Rady Stowarzyszenia,
 3. wybory Zarządu Klubu na kolejną kadencję,
 4. specjalna prezentacja dla członków Klubu nowego (premiera w dniu 5 grudnia br.) programu pt. „Co się stało z kalendarzem”.

w imieniu Zarządu
Janusz Cygański - prezes Klubu

Olsztyn, 15.11.2017 r.

Składka członkowska

Zwracamy się do członków Stowarzyszenia Absolwentów UMK, którzy zalegają w opłacaniu składki członkowskiej o przekazanie zaległości na konto bankowe Stowarzyszenia PKO BP SA 06 1020 5011 0000 9602 0090 8301.

Równocześnie informujemy, że stosownie do postanowień statutu Zarząd Stowarzyszenie może w szczególnych przypadkach - na wniosek osoby zainteresowanej - umorzyć zaległe składki członkowskie. Obowiązujące obecnie wysokości składek wynoszą: 30 zł rocznie dla emerytów, rencistów, studentów i doktorantów, 50 zł rocznie dla osób pracujących.

Pragniemy dodać, że składki są podstawowym źródłem finansowania działalności statutowej Stowarzyszenia. Liczymy, więc na pełne zrozumienie.

Mamy status organizacji pożytku publicznego. Wdzięczni będziemy za przekazywanie Stowarzyszeniu 1% od podatku dochodowego. Pozwoli to nam na rozszerzenie form działalności Stowarzyszenia.

Senior e-samodzielny- warsztaty informatyczne dla osób w wieku emerytalnym
W okresie 5 września - 30 listopada 2016 Stowarzyszenie Absolwentów UMK realizuje projekt pt. „Senior e-samodzielny- warsztaty informatyczne dla osób w wieku emerytalnym”, który został dofinansowany ze środków Miasta Toruń. Jego celem jest edukacja osób w wieku emerytalnym w zakresie podstawowych kompetencji informatycznych, niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Kształtowana będzie umiejętność obsługi komputera oraz korzystanie z zasobów Internetu. Przedstawione zostaną usługi i produkty prezentowane na stronach internetowych oraz sposoby komunikowania się na odległość. Nabyte umiejętności pozwolą seniorom lepiej zrozumieć szybki rozwój technologiczny, a także wynikające z tego możliwości, ze wskazaniem również niebezpieczeństw związanych z wykorzystaniem Internetu.

Do projektu zostanie zrekrutowanych 30 osób w wieku emerytalnym, które zostaną podzielone na 3 grupy po 10 osób. Dwie grupy będę realizowały program podstawowy, a jedna ponadpodstawowy. Dla każdej z grup przewidziane jest 14 godzin szkoleniowych. Projekt będzie realizowany w formie warsztatów w sali komputerowej w Gimnazjum nr 3 w Toruniu, ul. Żwirki i Wigury 49.

Dofinansowanie na realizację dwóch projektów
Zgodnie z decyzją Komisji Konkursowej powołanej przez Prezydenta Miasta Torunia - Michała Zaleskiego w ramach otwartych konkursów ofert na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy w roku 2016, Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie na realizację dwóch projektów:
 • „Bezpieczne jutro - edukacja prawna seniorów" (realizacja projektu w okresie 1 kwietnia - 20 czerwca 2016). Czytaj więcej.
 • „Senior e-samodzielny - warsztaty informatyczne dla osób w wieku emerytalnym" (realizacja projektu w okresie 5 września - 30 listopada 2016).
Projekty dofinansowano ze środków Miasta Toruń - www.torun.pl

Pokolenia z całego świata
W dniu 4 listopada 2013 r. w dzienniku "Nowości" ukazał się artykuł dotyczący Stowarzyszenia Absolwentów UMK - "Pokolenia z całego świata".
Przeczytaj artykuł.
Pasje i zainteresowania
Tworzymy nową stronę dotyczącą pasji i zainteresowań absolwentów UMK. Dlatego też bardzo prosimy o przesyłanie informacji na nasz adres:
87-100 Toruń, Gagarina 39 (APL), pok. 18
e-mail: absolwent@umk.pl
Honorowy dyplom
Stowarzyszenie zwraca się z gorącym apelem o podawanie danych absolwentów UMK, którym przysługuje honorowy dyplom z okazji 50 - lecia ukończenia studiów magisterskich w naszej Uczelni. Dotyczy to wszystkich absolwentów, nie tylko członków Stowarzyszenia. Dyplomy te są uroczyście wręczane jubilatom w trakcie zjazdów absolwentów UMK "Jesienne powroty".