Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Nowi profesorowie

2018-03-14

Dwoje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. Ewa Głowacka z Wydziału Nauk Historycznych oraz prof. dr hab. Michał Marszałł z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum odebrało z rąk Prezydenta RP nominacje profesorskie.

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 14 marca 2018 r. w Pałacu Prezydenckim. Akty nominacyjne oprócz naukowców z UMK otrzymało 67 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki. Więcej informacji

 

Profesor nauk humanistycznych Ewa Głowacka pełni funkcję dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół oceny jakości zasobów i usług biblioteczno-informacyjnych, metodologii badań informatologii i bibliotekoznawstwa oraz indywidualnej przestrzeni informacyjnej pracowników naukowych i studentów. Jest autorką czterech książek, z których najnowsze to „Kultura oceny w bibliotekach: obszary, modele i metody badań jakości zasobów oraz usług biblioteczno-informacyjnych” z 2015 r. oraz „Mechanisms of the Formation and Evolution of Personal Information Spaces in the Humanities” z 2017 r. (we współpracy z Mirosławem Górnym, Małgorzatą Kisilowską i Zbigniewem Osińskim). Ponadto jest autorką kilkudziesięciu artykułów oraz redaktorem kilku prac zbiorowych.

 

Profesor nauk farmaceutycznych Michał Marszałł jest prodziekanem ds. nauki Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz kierownikiem Katedry i Zakładu Chemii Leków CM. Ukończył Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie w 2002 r. uzyskał tytuł magistra farmacji. W latach 2002-2006 był doktorantem w Katedrze i Zakładzie Biofarmacji i Farmakodynamiki (AMG). W 2004 roku odbył 3-miesięczny staż naukowy na Wydziale Farmacji Wolnego Uniwersytetu w Brukseli w ramach współpracy polsko-flamandzkiej. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskał w 2006 r. W tym samym roku wygrał konkurs na stypendium amerykańskiego Departamentu Zdrowia i odbył dwuletni staż naukowy (podoktorancki) w czołowym światowym ośrodku badań nad lekami, kierowanym przez prof. Irvinga W. Wainera w Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych. W trakcie stażu był głównym wykonawcą projektu dotyczącego opracowania nowej techniki opartej na zastosowaniu nanocząstek magnetycznych do szybkiej i sprawnej izolacji związków małocząsteczkowych oraz białek określanej mianem „ligand fishing”. Metoda polegała na wykorzystaniu specyficznych rekcji chemicznych pomiędzy białkiem związanym na powierzchni nanocząstek a ligandami znajdującymi się w analizowanym roztworze. Wyniki prowadzonych badań opublikowano w renomowanych czasopismach, m.in. "Analytical Chemistry" oraz zostały zauważone przez amerykańskie czasopismo "Drug Discovery News". W 2008 r. podjął pracę jako adiunkt w Katedrze i Zakładzie Biofarmacji Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera. Od 2009 r. jest kierownikiem Katedry i Zakładu Chemii Leków. W 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk farmaceutycznych nadany uchwałą Rady Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie pracy pt. „Pomiar oddziaływań lek - biomakrocząsteczka z zastosowaniem nowatorskiej techniki kulek magnetycznych (magnetic beads)”. Rok później otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia I stopnia za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

Dorobek naukowy Profesora Michała Marszałł obejmuje ponad 70 publikacji naukowych o łącznym współczynniku oddziaływania IF = 150 oraz ponad 1500 punktów KBN/MNiSzW.

Tematyka prowadzonych badań dotyczy:

  • usprawnień instrumentalnych metod analitycznych stosowanych w analityce farmaceutycznej oraz bioanalityce - w szczególności technik chromatograficznych z detekcją mas (UHPLC-MS/MS);
  • projektowania enzymatycznych układów do syntezy związków chiralnych (leków) z wykorzystaniem magnetycznych nanocząstek jako nośników dla katalizatorów;
  • metabolomiki w aspekcie diagnostyki i zrozumienia zmian jakie zachodzą w procesie nowotworzenia;
  • zastosowania zaawansowanych metod chemometrycznych w analityce biologiczno-farmaceutycznej - w tym ilościowych zależności struktura-retencja (QSRR).

W latach 2002-2018 był kierownikiem i/lub współwykonawcą licznych projektów i grantów w zakresie badań podstawowych oraz B+R. Brał również aktywny udział w licznych konferencjach naukowych. W 2015 r. został stypendystą rządowego programu stażowo-szkoleniowego TOP 500 Innovators – odbył staż na Stanford University (Stany Zjednoczone) oraz w laboratorium, którym kierował dr Zhen Cheng (Cheng Lab, School of Medicine), pionier w projektowaniu nanocząstek do aplikacji medycznych. Jest promotorem trzech przewodów doktorskich na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK zakończonych nadaniem stopnia doktora nauk farmaceutycznych. Dwukrotnie (w 2006 oraz w 2007 r.) otrzymał zespołową Nagrodę Ministra Zdrowia za osiągnięcia naukowe. W 2009 r. otrzymał wyróżnienie w IX Edycji Konkursu dla Wybitnych Młodych Naukowców organizowanym przez tygodnik Polityka. W 2010 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Od 2012 r. sprawuje funkcję Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK (obecnie II kadencję). Od 2009 r. jest członkiem, a w 2010 r. został wybrany na członka Zarządu Bydgoskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W latach 2015-2016 uczestniczył w Ogólnopolskim Zespole ds. Modyfikacji Kształcenia na kierunku studiów farmacja. W 2015 r. został członkiem z wyboru Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk - kadencja 2015-2018.