Bliżej Chin

2018-03-14

Rozszerzenie współpracy między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a chińskimi uczelniami oraz podpisanie umowy z Beijing International Studies University w sprawie wymiany studentów to cele wizyty, jaką odbywa w Chinach delegacja z UMK.

Podczas wyjazdu do Chin delegacja z UMK wzięła udział w spotkaniu z ambasadorem Polski w Chinach Wojciechem Zajączkowskim oraz przedstawicielami partnerskich uniwersytetów z Pekinu i Tianjinu. Było to pierwsze w historii naszego Uniwersytetu spotkanie w placówce dyplomatycznej RP przygotowane z inicjatywy JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, a jego temat stanowiło podsumowanie kilkudniowej promocji nowych kierunków studiów, kursów i summer campów organizowanych przez wydziały UMK.

Podczas wizyty w Chinach zaplanowano również spotkania z przedstawicielami uczelni z prowincji Zhejiang, którzy w listopadzie 2017 r. gościli na UMK podczas Polsko-Chińskiego Seminarium Edukacyjnego. Tematem rozmów jest kontynuacja i rozwój dotychczasowej współpracy.

W programie wyjazdu znalazło się także podpisanie przez prof. dr. hab. Wojciecha Wysotę, prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym, umowy z Beijing International Studies University dotyczącej pobytu studentów studiów polonistycznych z BISU na UMK.

W skład delegacji pod przewodnictwem prorektora prof. dr. hab. Wojciecha Wysoty wchodzą przedstawiciele Wydziału Chemii, Wydziału Filologicznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydziału Nauk o Ziemi oraz Działu Współpracy Międzynarodowej UMK.

Aktualnie na UMK pełny cykl studiów odbywa 24 studentów z Chin (studia polonistyczne, Management, English Studies), a 18 kształci się na organizowanych przez nasz Uniwersytet kursach języka angielskiego.

UMK ma obecnie podpisanych 10 umów bilateralnych z partnerami z Chin.

Galeria zdjęć