Monety i medale na wystawie

2018-03-07

Wernisaż wystawy "Monety i medale" autorstwa dr. Sebastiana Mikołajczaka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się w czwartek 8 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Spichrzach nad Brdą w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej 7-11.

Ekspozycja twórczości pracownika Zakładu Rzeźby UMK będzie udostępniona zwiedzającym do 29 kwietnia br. Kuratorem wystawy jest Wojciech Ślusarczyk. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowano na 21 marca. Rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Zakład Rzeźby). Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym "Coin of the Year 2016". Artysta z UMK jest również autorem projektu monety, która zainaugurowała serię Narodowego Banku Polskiego pt. „Wielcy polscy ekonomiści”, a przedstawia postać patrona UMK Mikołaja Kopernika. W 2017 r. srebrna moneta dr. Mikołajczaka, poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Otrzymane stypendium zostanie przeznaczone na wydanie katalogu z pracami artysty.

Więcej o wystawie i o autorze