Wspólnie z miastem

2018-03-07

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z rektorem prof. dr. hab. Andrzejem Tretynem na czele spotkały się 6 marca w Collegium Maximum z prezydentem Michałem Zaleskim i przedstawicielami miasta Torunia. Rozmawiano o planach współpracy na rok 2018.

To cykliczne, odbywające się na początku każdego roku spotkanie Kolegium Rektorskiego UMK i władz miasta, poświęcone wspólnym przedsięwzięciom – już zrealizowanym i planowanym w najbliższym czasie. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn podziękował miastu za przebudowę ul. Olszewskiego w sąsiedztwie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", gdzie powstało ponad 60 miejsc parkingowych, oraz za wsparcie samorządu dla akademickiego życia kulturalnego. Rozmawiano o kolejnych, wspólnych projektach, m.in. o: przyspieszeniu przekazania UMK na cele naukowe nieruchomości przy ul. Bydgoskiej 13, wsparciu miasta dla rozwoju sportu akademickiego, w tym pomocy w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego czy dofinansowaniu wyjazdu osady wioślarskiej AZS UMK na regaty w Bostonie. Miasto i uniwersytet chcą też prowadzić wspólne działania w Polsce i na świecie promujące Toruń jako miasto akademickie oraz stworzyć platformę cyfrową służącą promocji studiowania w Toruniu wśród kandydatów z zagranicy. Będą również współpracować przy tworzeniu programu obchodów 100-lecia niepodległości, szerszym udostępnieniu do zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach czy promocji wśród studentów biletów semestralnych w komunikacji miejskiej.

Władze UMK reprezentowali: rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn, prorektorzy: prof. dr hab. Danuta Dziawgo, prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prof. dr hab. Beata Przyborowska, prof. dr hab. Andrzej Sokala i prof. dr hab. Wojciech Wysota, a także kanclerz Justyna Morzy. Ze strony miasta w spotkaniu wzięli udział: prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami: Zbigniewem Fiderewiczem, Zbigniewem Rasielewskim i Andrzejem Rakowiczem, skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, sekretarz miasta Jacek Mularz i dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel.

W 1997 r. miasto zawarło porozumienie z UMK, w którym wyrażono wolę prowadzenia partnerskiej współpracy uczelni z samorządem miejskim oraz wskazano dziedziny, w których ta kooperacja powinna być prowadzona, m.in.: wspólne wydawnictwa i imprezy, wspieranie instytucji i inicjatyw kulturalnych, rozwój sportu młodzieżowego, problemy mieszkaniowe pracowników UMK, przygotowywanie przez naukowców z UMK ekspertyz i opracowań, rozwój i eksploatacja miejskiej sieci komputerowej. Jako przykłady wspólnych przedsięwzięć warto wymienić m.in.: wieloletnie wsparcie miasta dla rewitalizacji miasteczka akademickiego na Bielanach, w tym budowę dróg, modernizację przystani wodnej w obiektach przejętych przez miasto od UMK, współorganizację Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz cyklu Colloquia Torunensia, prace konserwatorskie przy zabytkach czy coroczny konkurs na prace magisterskie i doktorskie o Toruniu.

Galeria zdjęć

Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański] Spotkanie z władzami Torunia w Collegium Maximum (6.03.2018) [fot. Andrzej Romański]