Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Fundusze z Dialogu

2018-03-06

Projekt STATUT 2.0 kierowany przez socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr. hab. Dominika Antonowicza uzyskał finansowanie w ramach ministerialnego konkursu "Dialog".

Celem projektu STATUT 2.0 jest stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania możliwości zwiększenia efektywności funkcjonowania wewnętrznego uczelni, które przewidują nowe rozwiązania prawne określone w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0). Chodzi o uzyskanie danych dotyczących sposobu podejścia do tworzenia fundamentów wewnętrznej organizacji unormowanych w statucie oraz przykładowych (wariantowych) rozwiązań instytucjonalnych, które mogą zostać przeniesione na poziom pojedynczych uczelni. Kierownik Zakładu Socjologii Nauki UMK i pełnomocnik Rektora UMK ds. organizacji i ewaluacji badań naukowych dr hab. Dominik Antonowicz otrzyma na grant dotyczący tych działań 608 925,00 zł.

Dr hab. Dominik Antonowicz jest absolwentem UMK w Toruniu (kierunku: socjologia) oraz Birmingham University (Public Management). Na UMK w Toruniu pracuje od 2002 r. Zajmuje się badaniem polityki publicznej w zakresie szkolnictwa wyższego, w tym zwłaszcza ewaluacją badań naukowych, a także ustrojem i zarządzeniem instytucjami akademickimi. Prowadzi również badania nad społecznym fenomenem kibicowania. Pracował w School of Public Policy, University of Birmingham (UK), Center of Higher Education Policy Studies (CHEPS) na University of Twente oraz  Centro de Investigação de Políticas do Ensino Superior (CIPES) na University of Porto. Był także stypendystą rządu brytyjskiego (Chevening Scholar) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polski („Start” oraz „Kolumb”). Od 2011 r. jest członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Na początku 2018 r. został laureatem pierwszej edycji Nagrody Środowiskowej „Gwiazdy Internacjonalizacji” przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Program „Dialog” został uruchomiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest on ukierunkowany na wspieranie działań zmierzających do:

  • implementacji rozwiązań prowadzących do podwyższania jakości i konkurencyjności prowadzonych badań naukowych, w tym związanych z umiędzynarodowieniem, efektywną ewaluacją podejmowanych działań, wzmacnianiem kadry naukowo-dydaktycznej;
  • pobudzenia innowacyjności oraz stworzenia mechanizmów współpracy między nauką a gospodarką;
  • wzmocnienia potencjału oraz stymulowania rozwoju nauk humanistycznych i społecznych.

Program dopuszcza szerokie spektrum wnioskodawców planujących działania służące budowaniu współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. O granty mogą aplikować zarówno jednostki naukowe i podmioty działające na rzecz nauki, jak i konsorcja.

Nabór wniosków jest ciągły i trwa do 30 czerwca 2019 r.

Pełna lista projektów zakwalifikowanych do finansowania decyzją z dn. 21.02.2018 r.