Pieniądze dla humanistów

2018-03-01

Projekty trojga naukowców z UMK: dziekana Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych prof. Zbigniewa Karpusa, prof. Kingi Kaśkiewicz z Wydziału Humanistycznego oraz prof. Michała Woźniaka z Wydziału Sztuk Pięknych, zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Konkursy zostały rozstrzygnięte 26 lutego br. W ramach modułu Dziedzictwo narodowe I/2017 wśród 28 docenionych przez NPRH projektów (spośród 228) znalazły się następujące wnioski autorstwa naukowców z UMK:

• Źródła do dziejów repatriacji do Polski po I wojnie światowej uchodźców, jeńców wojennych, internowanych i optantów w archiwach Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy prowadzony przez kierownika Katedry Europy Wschodniej UMK prof. Zbigniewa Karpusa, przyznana kwota dofinansowania:
    1 661 204,00 zł
    oraz
  • Inwentarz sztuki Torunia, część I. Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski prowadzony przez prof. Michała Woźniaka, przyznana kwota dofinansowania: 1 800 000,00 zł.

W ramach modułu Uniwersalia 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki 212 930,00 zł dofinansowania na projekt pt. Filozofia Karla Jaspersa - przekład i opracowanie klasycznych dzieł współczesnej myśli egzystencjalnej otrzymała prof. Kinga Kaśkiewicz z Zakładu Estetyki UMK. Projekt filozofki z UMK jest jednym z 11 nagrodzonych (spośród 84 rywalizujących w konkursie).