Z artystycznymi stypendiami

2018-03-01

Dwoje naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK: dr Aleksandra Sojak-Borodo i dr Sebastian Mikołajczak znalazło się w gronie 13 stypendystów Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuki i promocji kultury.

Uroczysta gala wręczenia stypendiów odbyła się 28 lutego w Szafarni. Pełna lista wyróżnionych i galeria zdjęć.

Dr Aleksandra Sojak-Borodo jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Zakład Rysunku). Tworzy instalacje, obiekty, rysunki, performance. Jest kuratorką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego odbywającej się od 2008 roku w Galerii Sztuki Wozownia i na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi też warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Katarzyną Skrobałą i Grupą JaJego, z którymi zrealizowała duży projekt społeczno-artystyczny "Rubinkowo". Ostatnie wystawy z roku 2017: "Vanitas", Galeria BWA Bydgoszcz, Przegląd Sztuki Survival "Rozwarstwienie", Wrocław, LOOK EAST, Galeria Hud Loft Prom, Charków, "In Terra", Galeria Akademicka, Mińsk, Centrum Kultury, Brześć, Eksperyment artystyczny, performance we współpracy z Fundacją OM, UCNT, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń. Stypendium wspomoże organizację VIII edycji wystawy NAD _RYSOWAĆ, która odbędzie się w maju 2018 roku.

Dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Zakład Rzeźby). Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym "Coin of the Year 2016". Artysta z UMK jest również autorem projektu monety, która zainaugurowała serię Narodowego Banku Polskiego pt. „Wielcy polscy ekonomiści”, a przedstawia postać patrona UMK Mikołaja Kopernika. W 2017 r. srebrna moneta dr. Mikołajczaka, poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Otrzymane stypendium zostanie przeznaczone na wydanie katalogu z pracami artysty.