Artysta vs kurator 2018

2018-03-01

Na wernisaż wystawy „Artysta vs Kurator 2018. Warsztat”, który odbędzie się dziś (1 marca o godz. 13:00), zaprasza Galeria Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Na poniedziałek 5 marca zaplanowano z kolei warsztaty redakcyjne towarzyszące wystawie, skierowane do studentów UMK i osób zainteresowanych.

„Artysta versus Kurator” to wydarzenie cykliczne, które stanowi swego rodzaju platformę spotkań studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, daje im możliwość wymiany doświadczeń i poglądów dotyczących sztuki. Kuratorem ekspozycji „Artysta vs Kurator 2018. Warsztat”, która stanowi drugą edycję tego przedsięwzięcia jest: Izabela Kiełek.

Tegoroczna edycja jest pretekstem do dyskusji o roli jaką współcześnie odgrywa teoretyk sztuki. Czy kuratorstwo jest profesją wykonywaną na rzecz instytucji w ramach sztywno określonych godzin pracy? Czy istnieje zawód krytyka? Czy dziś potrzebne jest „teoretyzowanie” o sztuce?

Uczestnicy spotkań, które odbędą się 5 marca, podejmą próbę odpowiedzi na te pytania. Warsztaty rozpoczną się o godz. 12:00 i potrwają do ok. godz. 14:30 w siedzibie Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 32/30 w Toruniu. Ich podsumowaniem będą zajęcia „pisarskie”, podczas których teoretycy zetkną się „jeden na jednego” z dziełami artystów, które znalazły się na wystawie w Galerii Forum. Teksty, które powstaną w ramach warsztatów, zostaną dołączone do prac artystów. W warsztatach mogą wziąć udział teoretycy - studenci krytyki artystycznej, ochrony dóbr kultury, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz praktycy - artyści, którzy chcą spróbować swoich sił „po drugiej stronie”. Organizatorzy zapraszają także studentów spoza Wydziału artystycznego UMK i inne zainteresowane osoby.

Podczas finisażu wystawy „Artysta vs Kurator 2018. Warsztat” w dniu 17 marca br. zostanie przyznana nagroda Rady Programowej Galerii Forum za najlepszy tekst oraz najciekawszą pracę.

Przypominamy, że Galeria Forum czynna jest codziennie oprócz niedziel (w godz. od 8:00 do 20:00). Jej kierownikiem jest art. mal. dr hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK z Zakładu Kształcenia Artystycznego. Wstęp do Galerii jest wolny.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Galerii Forum