Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Prof. Jacek Jemielity w Instytucie Fizyki UMK [fot. Andrzej Romański]

Prof. Jacek Jemielity w Instytucie Fizyki UMK

fot. Andrzej Romański

Wykład Jabłońskiego o terapiach genowych

2018-02-20

Instytut Fizyki UMK zaprasza 22 lutego 2018 r. na XXXI Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego poświęcony "Szczepionce mRNA, czyli licencji na zabijanie nowotworu". Spotkanie poprowadzi dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW.

Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata próbują odkryć skuteczne metody zwalczania chorób nowotworowych. Duże nadzieje wiąże się z tak zwaną terapią genową, w której terapeutyk dostarcza się w postaci genetycznego przepisu, następnie ulegającego ekspresji w komórkach pacjenta. W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem w tym kontekście cieszy się informacyjne RNA (mRNA), będące genetycznym przepisem na konkretne białko. Jednak na drodze do skutecznych terapii, opartych na mRNA, stoi jego naturalna nietrwałość. Podczas wykładu prelegent z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW przedstawi ideę terapii genowych oraz ich olbrzymi potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe. Opowie o głównych problemach związanych z opracowywaniem tej nowatorskiej terapii oraz sposobach ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych.

Organizatorem Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego jest Instytut Fizyki UMK. Spotkanie rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 17:15 w sali 20 w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego organizowany jest co roku w rocznicę urodzin założyciela Instytutu Fizyki prof. Aleksandra Jabłońskiego (w tym roku mija 120 lat od narodzin patrona toruńskich fizyków). Spis poprzednich edycji można znaleźć tutaj.

Dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW od 2014 roku jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Chemii UW (w 2002 roku) i w tym samym roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Biofizyki IFD Wydziału Fizyki UW. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami oraz zastosowaniem chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Rozwija metody syntezy ważnych biologicznie nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych użyteczne w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych.
Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilku badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Jest autorem około 100 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych (w tym w takich czasopismach jak Nucleic Acids Reserach, Angewandte Chemie Int. Ed, RNA, Organic Lett., Chemical Science, Molecular Cell, Nature Structural & Molecular Biology i inne), 3 patentów chroniących jego wynalazki niemal na całym świecie i kilku zgłoszeń patentowych. Jest stypendystą tygodnika „Polityka” (2008) oraz laureatem nagrody gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „badania + rozwój” (2017). W jego karierze zawsze bardzo ważna była popularyzacja nauki, w tym praca ze zdolną młodzieżą zafascynowaną badaniami naukowymi.

 

 

Galeria zdjęć

Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański] Wykład im. Jabłońskiego o terapiach genowych (22.02.2018) [fot. Andrzej Romański]