Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Rektor UMK z (od lewej) prof. R. Ossowskim, prof. I. Mikołajczykiem i prof. S. Salmonowiczem [fot. Andrzej Romański]

Rektor UMK z (od lewej) prof. R. Ossowskim, prof. I. Mikołajczykiem i prof. S. Salmonowiczem

fot. Andrzej Romański

Honorowi Profesorowie

2018-02-19

Podczas Święta Uniwersytetu tytuły Honorowych Profesorów otrzymało trzech emerytowanych naukowców UMK: prof. dr hab. Ireneusz Mikołajczyk z Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Roman Ossowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz z Wydziału Prawa i Administracji.

Tytuły Honorowych Profesorów nadane zostały po raz czwarty w historii Uczelni. Przyznaje je Senat Uniwersytetu na wniosek Kapituły Wyróżnień Honorowych. Tytuły trafiają do profesorów o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę.

Prof. dr hab. Ireneusz Mikołajczyk to wybitny specjalista w dziedzinie rzymskiej literatury agronomicznej. Zajmuje się literaturą rzymską — okresem cycerońskim, rzymską literaturą agronomiczną, a także satyrą mennipejską.
W 1969 roku ukończył filologię klasyczną na UMK na podstawie pracy pt. Obyczajowość grecka w IV wieku p.n.e. na podstawie Charakterów Teofrasta napisanej pod kierownictwem doc. dr Zofii Abramowiczówny. W 1974 roku natomiast został absolwentem filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktoryzował się na UMK w roku 1980 na podstawie rozprawy pt. Rekonstrukcja Satyry Mennipejskiej „Sexagessis” Marka Terencjusza Warrona, która powstała pod kierownictwem doc. dr hab. Barbary Józefowiczowej. Habilitację (Traktat „Rerum rusticarum libri tres” — Marka Terencjusza Warrona. Monografia historycznoliteracka) uzyskał również na UMK w 1993 roku. Stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK otrzymał w 1994 roku, w 2012 roku odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP.
Pracę w Katedrze Filologii Klasycznej UMK rozpoczął w 1974 roku W latach 1998-2006 pełnił funkcję Kierownika tejże.

Prof. dr hab. Roman Ossowski, prof. zw. UKW w Bydgoszczy jest specjalistą z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Od 1983 roku dr hab. nauk humanistycznych w dyscyplinie psychologia, od 2000 roku profesor tytularny w dziedzinie nauk humanistycznych. Twórca kierunku psychologia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1996) i dyrektor Instytutu Psychologii  (w latach 1996-2009). Kierował także Katedrą Społecznej Psychologii Zdrowia, Rehabilitacji i Zarządzania w Instytucie Psychologii UKW.
Wcześniej w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Pedagogiki (1987-1993).  Ponadto w latach 1997-2017 związany z  Akademią Medyczną w Bydgoszczy, późniejszym Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej CM w Bydgoszczy.
Ekspert Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii (od 2004). Członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1994-1997 i 2000-2002) oraz Zespołu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego ds. Oceny Jakości Kształcenia (1999-2002). Członek Rady ds. Reformy Edukacji Narodowej (1995-1999). Ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. programów i podręczników (1999-2002).
Główne zainteresowania badawcze prof. Romana Ossowskiego koncentrują się wokół problematyki jakości życia, promocji zdrowia, profilaktyki i higieny życia oraz rehabilitacji. Jest pasjonatem aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Posiada w swoim dorobku naukowym 3 monografie, 2 podręczniki, 14 prac redakcyjnych oraz 136 artykułów. Jest promotorem 21 rozpraw doktorskich w dyscyplinach – psychologia, medycyna oraz w dziedzinie nauk o zdrowiu. Uczestniczył jako recenzent w 28 postępowaniach habilitacyjnych oraz w 25 postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Jest członkiem rad naukowych czasopism: Polskie Forum Psychologiczne, Przegląd Psychologiczny, Czasopismo Psychologiczne, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne;  „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania” przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie,  Health Psychology Report (red. nacz. Mariola Bidzan). Za działalność naukową oraz organizacyjną otrzymał dziewięciokrotnie Nagrodę Ministra. Ponadto w uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale – m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wnosi wkład do promocji zdrowia oraz profilaktyki społecznej na terenie regionu i miasta Bydgoszczy. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszczy, przewodniczącym Sejmiku Profilaktyki Zdrowotnej przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, od 2006 Przewodniczącym Kapituły przy Prezydencie Miasta ds. Tytułu „Profilaktyk Roku”.
Za swoją działalność otrzymał odznaczenia i medale nadane przez władze miasta Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego nadana przez Przewodniczącego Sejmiku i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tytuł Profilaktyk Roku 2006 nadany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Tytuł Honorowy Profilaktyk Roku 2011, Medal Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy (nadany Uchwałą Rady Miasta z dnia 28 marca 2012 roku), wyróżnienie Kobaltowy Pegaz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury za zasługi dla Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Medal  Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz  - emerytowany profesor zwyczajny nauk prawnych, wieloletni kierownik Katedry Historii Prawa Niemieckiego w Polsce na Wydziale Prawa i Administracji UMK, specjalizujący się w historii nowożytnej, historii państwa i prawa Polski i Europy, a zwłaszcza Niemiec, Francji i Włoch. Obok historii prawa, badacz dziejów politycznych oraz dziejów oświaty, kultury i nauki. Ponadto zajmujący się także historią najnowszą – okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym, Powstaniem Warszawskim i okresem stalinowskim. W 1954 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1960 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora nauk prawnych pod kierunkiem prof. Karola Koranyiego. W tym samym roku został zatrudniony jako adiunkt w Katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam w 1966 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy "Prawo karne oświeconego absolutyzmu".
W 1966 roku przeniósł się do Torunia i związał z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W 1970 roku został aresztowany z przyczyn politycznych za działalność opozycyjną. Od 1972 roku przeszedł do pracy w Instytucie Historii PAN, do Zakładu Historii Pomorza i Krajów Bałtyckich w Toruniu, któremu poświęcił wiele lat swego życia zawodowego, wykonując i kierując fundamentalnymi dla dziejów Pomorza badaniami. W 1981 roku został zrehabilitowany i powrócił na Wydział Prawa i Administracji UMK, gdzie w 1982 roku objął nowo otworzony Zakład Dawny Prawa Niemieckiego, a następnie Katedrę Historii Prawa Niemieckiego w Polsce, którą kierował do 2004 roku W 1983 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii PAN, a w 1989 roku tytuł profesora zwyczajnego nauk prawnych. Był lub nadal jestem członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych oraz komitetów naukowych PAN, jest czynnym członkiem PAU. Wielokrotnie wykładał na uniwersytetach francuskich i niemieckich. Jest autorem 1100 prac naukowych i popularnonaukowych. Opublikował ponad 40 książek, w tym wydaną czterokrotnie biografię „Fryderyk Wielki” oraz wznawianą trzykrotnie monografię „Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa”. Jest współautorem wielotomowej „Historii Pomorza”. Wyróżniony został wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności  oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Tytuły Honorowego Profesora UMK otrzymali do tej pory następujący naukowcy: Andrzej Kus z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Ryszard Łaszewski z Wydziału Prawa i Administracji, Włodzimierz Wincławski z Wydziału Humanistycznego (w 2015 roku); Mieczysława Czerwionka-Szaflarska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum, Marian Filar z Wydziału Prawa i Administracji, Włodzimierz Tyburski z Wydziału Humanistycznego (w 2016 roku) oraz prof. art. mal. Jan Pręgowski z Wydziału Sztuk Pięknych i były rektor UMK dr hab. Andrzej Jamiołkowski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (w 2017 roku).