Od lewej: M. Holz, R. Kapeliński i T. Moraczewski

Kolejni Ambasadorowie UMK

2018-02-16

Podczas Święta Uniwersytetu 2018 kolejni zasłużeni absolwenci naszej Uczelni otrzymali tytuły Ambasadorów UMK. Zostali nimi uhonorowani: Marian Holz, Rafał Kapeliński oraz Tomasz Moraczewski.

Przypomnijmy, że pierwszych Ambasadorów UMK ogłoszono trzy lata temu podczas uroczystości z okazji Jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grono absolwentów UMK, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej działalności, liczy - z tegorocznymi wyróżnionymi - 36 osób.

Sylwetki nowych ambasadorów UMK:

Marian Holz - absolwent chemii 1976, właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych „Poli” w Inowrocławiu
Firma, która produkuje opakowania z tworzyw sztucznych metodą termoformatowania, wyznacza trendy na europejskim rynku opakowań, przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn. Odbiorcami produktów i rozwiązań „know-how” zakładu są nie tylko firmy polskie, ale także światowe marki, takie jak: Philips, Gillette, Panasonic, Avon, Canon. Współpracując z naukowcami m.in. z Wydziału Chemii UMK, firma jest beneficjentem wielu wniosków dotacyjnych związanych z innowacjami w produkcji.Marian Holz jest strategicznym sponsorem toruńskiej siatkówki kobiet „Poli-Budowlani”.

Rafał Kapeliński - absolwent filologii angielskiej 1994, reżyser i scenarzysta
Wykłada reżyserię filmową i opowiadania audiowizualne w London Film School w Londynie.
Do jego największych osiągnięć należy Nagroda Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017) za pełnometrażowy debiut fabularny pt. "Butterfly Kisses". Wcześniej – w 2006 roku jego film "Emilka płacze" zdobył główną nagrodę Konkursu Kina Niezależnego podczas 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Został finalistą konkursu scenariuszowego ScriptPro 2012, był opiekunem scenariuszowym filmu animowanego pt. "Edmond" w reżyserii Niny Gantz (BAFTA 2016 za najlepszy film animowany). Jest autorem zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia słuchowisk "Trzy szanse" oraz "Ależ masz bracie szczęście".

Tomasz Moraczewski - absolwent prawa 1997, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.
Jest menadżerem i ekspertem rynku transportowego (kolejowego, lotniczego i drogowego). Jako Prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bydgoszczy pozyskuje nowe połączenia dla lotniska, inwestuje w infrastrukturę oraz działania restrukturyzacyjne.
Jako Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Infrastruktury jest jednym z pomysłodawców Bydgoskiego Klastra Lotniczego oraz członkiem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.
Za jego prezesury Przewozy Regionalne wprowadziły na tory pociągi InterRegio i RegioExpress, możliwość kupowania biletów przez internet, śledzenie składów przez WWW czy pierwsze Wi-Fi w pociągach w Polsce.
Jako samorządowiec współtworzył Szybką Kolej Metropolitalną (BiT-City) oraz wspólny bilet aglomeracyjny dla obszaru bydgosko-toruńsko-włocławskiego.

Więcej o tegorocznych i wszystkich pozostałych Ambasadorach UMK na stronie Programu „Absolwent UMK”: absolwent.umk.pl/ambasadorowie-umk