UMK w Kontrakcie Terytorialnym

2017-12-29

Rektor UMK podpisał umowy o dofinansowanie projektów w ramach Kontraktu Terytorialnego, na mocy którego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał unijne dofinansowanie na realizację pięciu projektów inwestycyjnych. Na rozwój infrastruktury B+R UMK w Toruniu otrzyma łącznie ponad 65 mln zł.

Projekty, które uzyskały dofinansowanie realizowane są przez konsorcja jednostek naukowych uczelni wyższych z województwa kujawsko-pomorskiego. Wsparcie zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Oś 1 Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, Działanie 1.1 Publiczna infrastruktura na rzecz badań i innowacji, Schemat: Infrastruktura B + R w uczelniach.

W dwóch projektach UMK w Toruniu pełni rolę lidera. Pierwszy z nich pn. „Monumentum Sonus Visio. Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków" dotyczy budowy oraz wyposażenia w aparaturę badawczo-rozwojową Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz utworzenia Centrum Przemysłów Kreatywnych w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Wartość inwestycji to ponad 50 mln zł. Przedsięwzięcie, obejmujące 27 projektów B+R rozwijających sektor kreatywny/przemysł kultury, sztuki i dziedzictwa kulturowego, będzie realizowane w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2022 r. Przyczyni się ono do aktywizacji sfery gospodarczej regionu w dziedzinie kultury i kreatywności oraz wykorzystania kapitału intelektualnego uczelni zaangażowanych w realizację projektu.

"Medycyna a zdrowie człowieka. Kujawsko-pomorski interdyscyplinarny program diagnozy spersonalizowanej i opieki zdrowotnej" to tytuł drugiego projektu, którym pokieruje UMK. Będzie on prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2021 r. Na przedsięwzięcie zostanie przeznaczonych ponad 36 mln zł. W jego ramach zaplanowano zwiększenie urynkowienia działalności badawczo-naukowej UMK i UKW w obszarze nauk biomedycznych (w zakresie diagnostycznym, klinicznym i leczniczym), nauk o żywności i żywieniu, nauk farmaceutycznych z otoczeniem biznesu. Obejmuje on również wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą 7 laboratoriów UMK oraz powstanie Uniwersyteckiego Centrum Psychologicznego przy UKW. Łącznie realizowanych zostanie 30 projektów B+R rozwijających sektor medyczny.

Ponadto UMK działając w ramach konsorcjów naukowo-badawczych z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Technologiczno- Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Wyższą Szkołą Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zrealizuje projekty infrastrukturalne umożliwiające:

- realizację badań naukowych ukierunkowanych na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji i bezpieczeństwa żywności oraz przemysłu spożywczego (projekt pn. „Bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego i żywność spersonalizowana” o łącznej wartości ponad 25 mln zł);

- realizację prac badawczych w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarach transportu szynowego, nowych technologii w zakresie energetyki, chorób cywilizacyjnych, nowych leków oraz medycyny regeneracyjnej, zaawansowanych technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych i mechatronicznych, nowoczesnych technologii materiałowych, środowiska naturalnego, rolnictwa i leśnictwa, bezpieczeństwa i obronności państwa (projekt pn. „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego” o wartości 44 mln zł);

- realizację badań w zakresie poszukiwania rozwiązań najistotniejszych dla współczesnej gospodarki problemów społecznych oraz pozwalających na transfer wiedzy naukowej do praktyki społecznej (projekt pn. „Innowacje społeczne” o wartości ponad 12 mln zł).

Kontrakty Terytorialne to narzędzie polityki rozwoju. W kontraktach rząd i władze poszczególnych województw uzgadniają cele rozwojowe i inwestycje, które są dla obu stron kluczowe. Kontrakty wskazują, jakie działania podejmie rząd, a jakie będą wspierane z poziomu samorządowego (przez województwo, powiat, gminę). Inwestycje zapisane w Kontraktach są finansowane ze środków unijnych i krajowych.