Zmarł Jan "Yach" Paszkiewicz

2017-12-15

13 grudnia w wieku 59 lat zmarł Jan "Yach" Paszkiewicz, absolwent i były pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK, reżyser, pionier polskiego wideoklipu.

Yach Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 r. w Bydgoszczy. W 1987 r. ukończył studia graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Dyplom obronił w pracowni prof. Bogdana Przybylińskiego. W latach 1987-1993 pracował na macierzystym Wydziale jako asystent w Zakładzie Kształtowania Form Plastycznych.

W obszarze zainteresowań artystycznych Yacha Paszkiewicza znajdowały się przede wszystkim grafika warsztatowa, fotografia oraz wideo. Nazywany był ojcem polskiego wideoklipu, wyreżyserował kilkaset teledysków – współpracował w tym zakresie z czołówką polskiej sceny muzycznej, m.in. Kazikiem Staszewskim, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim i zespołami takimi jak De Mono, Kult, Golden Life, Hey czy Budka Suflera.

Był współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film oraz członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.