[fot. W. Wandzel, KBF] fot. W. Wandzel, KBF

Fundamenty dla rozwoju polskiej nauki

2017-09-18

19-20 września 2017 r. w Krakowie odbył się Narodowy Kongres Nauki - zwieńczenie serii dziewięciu konferencji programowych NKN, które od października 2016 r. miały miejsce w całej Polsce, również na UMK w Toruniu. Na kongresie zostały określone fundamenty dla rozwoju nauki w Polsce.

19 września Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zaprezentował projekt Ustawy 2.0, którą wspólnie z ekspertami ministerstwa stworzyli przedstawiciele świata nauki: w bezprecedensowym konsultacjach uczestniczyły tysiące badaczy, wykładowców, doktorantów, studentów i pracowników administracji polskich uczelni i instytutów badawczych.

Ustawa 2.0 obejmuje całość problematyki, którą dziś regulują cztery ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, Ustawa o stopniach i tytule naukowym, Ustawa o zasadach finansowania nauki i Ustawa o kredytach i pożyczkach studenckich.
Przez dwa dni obrad projekt ten był dyskutowany przez półtora tysiąca ludzi nauki z całej Polski. Podczas kongresu odbyły się też debaty o stanie polskiej nauki i perspektywach na przyszłość.

Program ramowy Narodowego Kongresu Nauki

Wrześniowy Kongres wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego został zorganizowany przez Krakowskie Środowisko Akademickie. Obrady miały miejsce w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Były one transmitowane online na stronie MNiSW oraz stronie NKN.

Więcej o NKN

Więcej o konferencji programowej NCN, która odbyła się na UMK w Toruniu